PKK'nın talimatıyla ormanı yaktı! O terörist cezaevindeki yastıkları, battaniyeleri de ateşe verdi.

Adana XI. Ağır Ceza Mahkemesi'nce 16 Eylül 2022'de “Devletin birliğini ve toprak bütünlüğünü bozmak” ve “Ormanları kasten yakmak” suçlarından iki ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 100 bin lira para cezasına çarptırıldı. AIEK hakkında “zarar verme” suçundan hazırlanan yeni iddianame, Yargıtay 3'üncü Ceza Dairesi tarafından tamamlanıp onaylandı. Tutulduğu hapishanede kamu malı”.

Adana 38. Asliye Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen iddianamede, sanığın kamu malına zarar verdiği, “A.İ.EK'in enstitü tarafından kendisine verilen yastık ve battaniyeyi bulunduğu koğuşta yaktığı belirtildi. Ceza infaz kurumuna yatırılmış, bu eylemiyle kuruma zarar verdiği tespit edilmiştir.” Bu nedenle sanığın 'kamu malına zarar verme' suçundan cezalandırılması talep ediliyor.” denildi.

Hükümlü olan sanık, “kamu malına zarar verme” suçundan 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.

OLAY VE DENEME DAVASI

Çukurova'nın merkez ilçesinde 24, 29 ve 30 Eylül 2021 ile 3 ve 4 Ekim 2021 tarihlerinde çıkan orman yangınına müdahale eden polis ekipleri, bölgeden kaçmaya çalışan şüpheli A.İ.EK'i yakaladı. motosikletiyle kovalamacanın ardından yakalandı.

Şüphelinin cesedinde yapılan aramada şüphelinin motosikletinde benzin ve kibrit ele geçirildi. Orman yangınını kasten çıkardığı belirlenen şüpheli, 7 Ekim 2021'de tutuklandı.

p2

Sanık hakkında hazırlanan ve Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, “AIEK yakalandığında cep telefonunun Kuzey Irak'ta örgüt üyeleriyle bağlantı kurmak için kullanılan 'Korek' telefon hattının bulunduğu belirtildi. Kırsal bölgelerden ve Irak'tan Türkiye'ye girenler.” Ertesi gün PKK'dan aldığı talimat doğrultusunda ormanda kasten yangın çıkarmış, eylemlerinin karşılığında örgütten para almış ve sanık bu kapsamda “ormanları kasten yakma” suçunu işlemiştir. Terör örgütünün faaliyetleri kapsamında yapılan bu tür eylemler “Devletin birliğini ve toprak bütünlüğünü bozma” suçunu oluşturmaktadır. sanığın yarattıklarının dikkate alınarak cezalandırılmasını talep ediyorum.” ifadesi kullanıldı.

Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi, 16 Eylül 2022'deki karar duruşmasında, sanık A.İ.EK'e “Devletin birliğini ve toprak bütünlüğünü bozmak” ve “kasten yakmak” suçundan 2 ağırlaştırılmış müebbet ve 100 hapis cezası verdi. “Terör örgütü faaliyet alanı kapsamında orman” suçundan bin lira adli para cezasına çarptırıldı. Yargıtay 3. Ceza Dairesi, incelemesini tamamlayarak sanık hakkında verilen cezayı onadı. (AA)Bu içerik Hande Dağ tarafından yayınlanmıştır.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Muğla'da korkutan orman yangını!  Çevre ilçelerden de destek istendiMuğla'da korkutan orman yangını! Çevre ilçelerden de destek istendi
Putin'den Ukrayna ile müzakere çağrısı! Putin'den Ukrayna ile müzakere çağrısı!
Sinan Ateş davasının seyri değişebilir!  Etkinliklerde hazır bulunan MHP'li Olcay Rehber: Konuşmamam ve başsağlığı dilememem söylendiSinan Ateş davasının seyri değişebilir! Etkinliklerde hazır bulunan MHP'li Olcay Rehber: Konuşmamam ve başsağlığı dilememem söylendi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir