Kuşkonmazın faydaları nelerdir? – Sağlık Haberleri

genişletmek

100 gr kuşkonmazın besin değeri şu şekildedir: 39 kcal enerji, 0,10 gr yağ, 1,80 gr diyet lifi, 0,66 mg demir, 64 mg fosfor, 28 mg kalsiyum, 20 mg magnezyum, 30,3 mg. C vitamini ve 80 mcg folat. .

Kuşkonmazın faydaları nelerdir?

Bir antioksidandır: Bu nedenle serbest radikalleri azaltarak bağışıklığımızı korur ve hastalıkları önler:

Kalbi destekler: İçerdiği antosiyanin adı verilen pigmentler kan basıncını düşürerek kalp sağlığına destek olur. Kalbi güçlendirir.

Anti-kanserojendir: İçerdiği saponin adı verilen bazı bileşikler kanserin, özellikle de kolon kanserinin önlenmesine yardımcı olabilir. Ayrıca içerdiği polisakkaritler, steroidal saponinler ve flavonoidler kanserin önlenmesine yardımcı olan maddelerdir.

Sindirim sistemini korur: Kuşkonmaz tam bir lif kaynağıdır. Sindirim sistemi organlarının en çok sevdiği besin liflerdir. Lif, sindirim sistemine yoğun bir şekilde etki ederek onu güçlendirir ve arındırır.

Diüretik etkisi olabilir: Kuşkonmaz böbreklerin aktivitesini arttırır ve zararlı maddeleri tamamen uzaklaştırır. Yani idrar söktürücüdür.

Osteoporozun önlenmesine yardımcı olabilir: Fosfor, demir, kalsiyum gibi mineraller ve K vitamini gibi vitaminler açısından zengindir. Bu maddeler kemik sağlığı için gereklidir.
.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir