Hamilelikte zehirlenme hem anne hem de bebek için büyük risk taşıyor

genişletmek

KAYNAKİHA

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Selahattin Kumru, bebeğin plasentasının gelişimini tamamlamadan koruyucu önlemlerin alınmasının büyük önem taşıdığını, koruyucu yaklaşımlara hamileliğin ilk haftalarından itibaren başlanmasının başarıyı etkilediğini belirterek, anne adayına ipuçları verdi. anneler veya anne olmayı düşünen kadınlar.

Kumru, hastalığın seyrini şöyle anlatıyor: “Preeklampsi, gebeliğin ikinci yarısında yani 20. haftadan sonra ortaya çıkan, hem annenin hem de bebeğin hayatını riske atan bir hastalıktır. 100 yılı aşkın süredir bilinmesine rağmen neden oluştuğu tam olarak ortaya konamamıştır. Ancak preeklampsinin, bebeğin eşinin (plasenta) rahim duvarındaki konumu normalden kötü olduğunda ortaya çıktığı gösterilmiştir. “Bu durum annenin vücudundaki tüm damarları etkileyen sorunu, annenin tüm organlarını (beyin, akciğer, kalp, karaciğer, böbrekler) tehdit eden sistemik bir hastalığa dönüştürüyor.”

“Koruyucu tedbirler önemli, aksi takdirde hayati tehlike var”

Profesör. Selahattin Kumru, özellikle hipertansiyon, diyabet, böbrek hastalığı ve sistemik bağ dokusu hastalıkları gibi sağlık sorunları olan anne adaylarında riskin daha yüksek olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Bu nedenle hamile kalmayı düşünen kadınların bu riskleri göz önünde bulundurması ve doktorlarıyla işbirliği yapması gerekmektedir. sağlık profesyonelleri. Bu dönemde önleyici yaklaşım son derece önemlidir. Aksi takdirde hamilelik ilerledikçe hem bebek hem de anne için ölüm riski ortaya çıkabilir” dedi.

“Hamilelikte zehirlenme tüm sistemleri etkiliyor”

Kumru, damar dışı sıvı kaybının annenin tüm damarlarına zarar vermesi nedeniyle annenin tüm sistemlerini etkilediğini, beyinde damar dışı sıvı kaybının beyin ödemine neden olduğunu, bunun da baş ağrılarına, görme bozukluklarına (bulanık görme, nesnelerin ışığının girmesine) neden olduğunu söyledi. annenin önünde). gözler vb.) annede. İlerleyen dönemlerde beynin tüm fonksiyonlarının etkilenmesi sonucunda kafa içi basıncının artmasına bağlı kusma (görme alanında siyah alanlar), bilinç kaybı, nöbetler (eklampsi) ve kasılmalar oluşabileceğini söyledi. Kumru, “Eklampsi (bilinç kaybı, kasılma) durumunda annenin tükürüğünün ağıza gelmesi vb. Akciğerlere giren materyal nedeniyle akciğer hasarı gibi ciddi durumlar ortaya çıkabilir. “Preeklampsi durumunda akciğerlerde ödem oluşur, bu da akciğer fonksiyonlarının bozulmasına neden olur, anne oksijeni ememediği ve karbondioksit veremediği için solunum açlığı çeker, yüzünün rengi siyaha döner ve metabolik durumu kötüleşir” dedi. söz konusu. .

Kumru, bu tür rahatsızlıkları olan kişilerin hamile kalmadan önce mutlaka bir jinekolog veya perinatoloji uzmanına başvurması gerektiği uyarısında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir