Gouda Peyniri

Hepimizin damak tadına hitap eden favori peyniri vardır. Hollanda’nın dünya peynir skalasına armağanı olan gouda peyniri, Avrupa ülkelerinin en çok tükettiği peynir çeşididir.

Hoda peyniri de denilen gouda peyniri, ismini Hollanda’nın güneyinde yer alan Gouda şehrinden almaktadır.

Gouda peyniri nasıl bir peynirdir, gouda peyniri nasıl yapılır ve gouda peynirini nerelerde kullanabilirsiniz? Size bu eşsiz lezzeti tanıtmamıza ne dersiniz?

Gouda peyniri yıkanmış teleme sınıfına giren bir peynirdir. Isındıkça uzayan bu peynir eski ve yeni olmak üzere iki türe sahiptir. Yıllanmışı eski gouda peyniri yeni üretilmişi ise taze gouda peyniri olarak bilinir.

Gouda peyniri nasıl üretilir?

Tatlı bir lezzete sahip ve kaşar peyniri görünümlü gouda peyniri, Türk insanının aşina olmadığı bir lezzettir. İnek sütünün mayalanıp, preslenip, peynir altı suyunun ayrıştırılması ve dinlendirilip, bekletilerek olgunlaştırılması ile oluşmaktadır. Üretimi esnasında peynir altı suyunun alınması sırasında yerine peynire ılık su ilave edilir. İçeriğindeki laktik asit atılmış olur.  Ilık su ilave işlemi gouda peynirinin tatlı bir aroma kazanmasına sebep olmaktadır. Bir ay ile üç yıl arası dinlendirilme seçenekleri bulunmaktadır. Bekletilme süresi yedi yıla kadar uzayabilmektedir.

Kremamsı dokuya, tekerlek şekline sahip gouda peynirinin tazeliğini ve lezzetini koruması için dış çeperi siyah ya da altın sarısı parafinli bal mumu ile sarılıdır. Eski gouda peynir siyah bal mumu ile yeni üretileni ise sarı bal mumu ile kaplıdır.

Gouda peyniri faydaları nelerdir?

Yağ oranı yüksek bir peynir olan gouda tatlı yapısından dolayı meyvelerle de tüketilebilmektedir. C, B12, B6, çinko, magnezyum, sodyum, fosfor ve kalsiyum zenginliğine sahip olan bu peynir kan basıncını düzenlemede, kemik yapısını korumada ve geliştirmede, kalp sağlığını korumada aktif rol oynar. Protein ve B vitamini zengini gouda peyniri saç, cilt ve dişlerin de dostu bir peynirdir.

Gouda peynirinin aromatik tadını zenginleştirici birçok türü mevcuttur. Trüf mantarlı gouda, pesto soslu gouda, rokforlu gouda, otlu gouda, kimyonlu gouda, karabiberli gouda, chilli biberli gouda, wasabili gouda, hardal tohumlu gouda bunlardan bir kaçıdır.

Gouda peyniri nasıl tüketilir?

Pizzaya, tosta ve hamur işlerine katıldığında hoş bir lezzet ortaya çıkartır. Et yemeklerinin üstünde beşamel sosa rendelenerek, fırında patatesin veya fırında makarnanın üzerine, domates çorbasına harikulade lezzet katan bir peynirdir.

Gouda peyniri serin ve rutubetsiz ortamda muhafaza edilmelidir.

Bekledikçe eskiyen ve eskidikçe tadı keskinleşip artan gouda peyniri, ülkemizde çok bilinmemektedir. Farklı ve değişik lezzet arayanlar için internet üzerinden onlinesatış mevcuttur. İthal peynir türüne giren gouda peynirinin toptan gıda büyük market zincirlerinden veya internet sanal marketlerden temin edebilirsiniz.

Eonlinesatis.com olarak en teze ve lezzetli gouda peynirini en uygun fiyatlara sofralarınıza ulaştırıyoruz.

Gouda peyniri ile tanıştınız ve afiyet olsun diyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir