Diz artriti için bu ipuçlarını göz önünde bulundurun

genişletmek

KAYNAKİHA

Yüksel tibial osteotomi ameliyatları orta yaşlı hastaların rahat hareket etmesini sağlarken, uzmanlar bu işlemin aynı zamanda diz protezi ameliyatına giden süreci de geciktirdiğini söylüyor. Profesör. Dr. Bora Bostan osteotomi prosedürleri hakkında bilgi verdi.

Kemikler kesilip yeniden şekillendiriliyor

Osteotomi, bir kemiği kesip uzatmanıza veya eğriliğini düzeltmenize olanak tanıyan cerrahi bir işlemdir. Kemik kesildikten sonra kemikler tekrar plak-vida veya fiksatör adı verilen tel ve çivilerle sabitlenerek istenilen şekil verilir. Hasarlı eklem yakınındaki kemiğin kesilip yeniden şekillendirilmesi için yapılan cerrahi bir işlemdir. Böylece bölgedeki stres minimum düzeyde tutuluyor. Sorunu çözmek için kemiğin yeniden şekillendirilmesi veya hizalanması amacıyla kesilmesi gerekir. Osteotomi aşağıdaki durumlarda yapılır;

“X veya O bacak deformitesi için Diz ekleminin bir kısmının etkilendiği artrit durumunda. Çocukluk çağında büyüme kıkırdak hastalıklarında. Kemikleri kısaltmak veya uzatmak için. Hasarlı bir eklemi onarmak için. Ağrılı eklemleri hasarlı bölgeden daha normal veya sağlıklı kıkırdak bulunan bir alana taşımak. Özellikle diz ve kalçada osteoartritin neden olduğu ağrıyı hafifletmek için. “Genç ve aktif kişilerde eklem protezi ameliyatı ihtiyacını ertelemek için.”

Sıklıkla bacak ve diz şekil bozukluklarında kullanılır.

Uzun süreli diz osteoartritinin önlenmesi için diz çevresindeki şekil bozukluklarının düzeltilmesi çok önemlidir. Diz çevresi osteotomi, diz kapağı veya femur altında buluşan femur adı verilen kemiklerden birinin kesilip yeniden şekillendirilmesi işlemidir. Ameliyat sayesinde diz eklemi yeniden hizalanır ve ağrı ve basınç dizin hasarlı tarafından sağlıklı tarafa taşınır. Diz osteotomisi genellikle hasarın diz ekleminin yalnızca bir tarafında olduğu osteoartritin erken evrelerinde yapılır. Diz osteotomisinin yeri yaralanmanın bulunduğu yere bağlıdır. Örneğin yüksek tibial osteotomide kıkırdak hasarı genellikle dizin iç kısmından başlar. Ameliyat, dizin dışından bir kemik parçasının çıkarılması veya dizin iç kısmından bir kemik parçasının açılması yoluyla daha düz bir bacak oluşturmayı ve artritin ilerlemesini önlemeyi amaçlar.

Diz osteotomisi türleri şunları içerir:

Yüksek tibial osteotomi: Ortopedi pratiğinde dizin sadece bir kısmının etkilendiği tek kompartmanlı osteoartrit için en sık uygulanan ameliyat yüksek tibial osteotomidir. Bu ameliyat, diz artriti olan kişilerde diz eklemini yeniden hizalar. Kısmi veya total diz protezi ihtiyacı ortadan kaldırılabilir veya geciktirilebilir. Yüksek tibial osteotomi, dizin aşınan kısmını rahatlatmayı ve yükü dizin sağlıklı kısmına aktarmayı amaçlayan cerrahi bir işlemdir.

Yüksek tibial osteotomiye uygun hasta grupları; “dizin sadece iç veya dış kısmının etkilendiği gonartroz, özellikle gonartrozlu genç hastalarda (60 yaş altı hastalar), diz hareket açıklığı en az 0-90 derece olan hastalarda, 60 yaş altı hastalarda Hasta yüksek tibial osteotomi ameliyatından sonraki ilk günden itibaren yürüyebilmektedir. Yaklaşık 4-6 hafta kadar koltuk değneği kullanılması tavsiye edilir. Diz çevresindeki kasları güçlendirmek ve eklemde hareket açıklığı kazanmak için fizik tedaviye ihtiyaç duyulabilir. Hasta memnuniyetinin çok yüksek olduğu bir cerrahi işlemdir.

Distal femur osteotomisi: Deformitenin kaynağı femur (uyluk kemiği) ise bu kemikten osteotomi yapılarak bacağın ekseni düzeltilir. Hastaların yaklaşık %15'inde eksen dengeleme femoral ve tibial osteotomilerin kombinasyonu ile sağlanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir