Bakan Güler: “Sınırlarımızdan girilmesi mümkün değil”

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, CNN Türk'te katıldığı programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Irak'ın tarihi bir komşu olduğunu ve iyi ilişkileri sürdürmek istediğini belirten Güler, PKK'nın Kuzey Irak'ta yerleştiğini ve yıllardır buradan faaliyetlerini yürüttüğünü söyledi.

“OPERASYONA DEVAM EDECEĞİZ”

Terör örgütünün buradan sınırı geçerek saldırılar gerçekleştirdiğini belirten Güler, şöyle konuştu: “Dolayısıyla terörü kaynağında tüketeceğiz. Zaman zaman gelerek yürüttüğümüz operasyonları durdurarak, sürekli eylem gerçekleştireceğimizi söyledik. operasyonlar.” dedi.

PKK'nın Irak'ta 800 köyü boşalttığını ve sivillerin perişan durumda olduğunu belirten Güler, Irak'ın PKK'yı daha önce terör örgütü olarak adlandırmadığını, ancak yapılan görüşmeler sonrasında PKK'nın “yasaklı örgüt” olarak tanımlandığını söyledi.

“GEREKENLER YAPILACAK”

Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB) kontrolü altındaki Süleymaniye'de PKK terör örgütünün serbestçe hareket edebildiğini belirten Güler, şöyle konuştu: “Bunu KYB'ye ve hepsine söylüyoruz. Son toplantıda Sayın Cumhurbaşkanımız Açıkça ifade edildi: Eğer orada huzur içinde yaşamak istiyorsanız bunlardan vazgeçin, “Kendinizi bu terör örgütünden kurtarın ve kendi insanlarınızla barış içinde yaşayacağınız yeni bir ortam yaratın, biz de size yardımcı olalım.”

Sınır ötesi operasyona ilişkin Güler, “Terörle mücadele ilkelerimizi değiştirdik. Teröristleri kaynağında yok etme stratejisiyle mücadele ediyoruz.” dedi.

Türk güvenlik güçlerinin 5-6 yıldır Kuzey Irak'ta bulunduğunu, terör örgütünün yıllardır bulunduğu yerleri terk ederek güneye doğru çekilmesi gerektiğini belirten Güler, terörün yok edilmesi için gereken her şeyin yapılacağını söyledi. kökünde.

Bazı ülkelerin terör örgütüne sağladığı hava gücüne ilişkin Bakan Güler, şunları kaydetti:

“Şu ana kadar bizi rahatsız eden bir şey yok. PKK'dan ayrı bir güç olduklarını söyleyen arkadaşlarımız var. 'Biz bunu PKK'ya vermiyoruz. YPG'ye veriyoruz' diyorlar ki hiçbir şeyi yok. bununla ilgili.” “Kendileri tarafından ele geçirildiler. YPG'nin eğitip pilot olarak kullandığı iki helikopter çarpışıp düştü ve hepsi öldü. Bu da onların bu tür faaliyetlerde bulunduğunu gösteriyor. Kazadan sonra ara verdiler. Bu helikopterlerin veya başka şekilde çalıştırılanların.”

“SINIRLARIMIZDAN GİRİŞ MÜMKÜN DEĞİL”

Güler, Türkiye'nin sınır güvenliğine yönelik kurulan sistemlerin yeterli olduğunu vurgulayarak, “Sınırlarımızdan girilmesi mümkün değil.” dedi.

Bazı ülkelerin sınır güvenliğinde Türkiye ile aynı sistemleri kullanmak için görüşmeler yaptığını belirten Güler, sınırı yasa dışı olarak geçmek isteyenlere karşı her türlü çabanın gösterildiğini, sınırlarda 7/24 60 bin kişinin çalıştığını söyledi.

Türkiye'nin topraklarının çok değerli olduğunu vurgulayan Güler, olası tehditlere karşı güvenlik güçlerinin her zaman hazır olduğunu söyledi.

EUROFIGHTER SAVAŞ UÇAKLARI

Eurofighter savaş uçaklarını almak istediğini belirten Güler, üretici ülkelerden biri olan Almanya'nın bu konuda bazı sorunları olduğunu söyledi.

Eurofighter'ın birçok ülkeyle birlikte üretildiğini belirten Güler, NATO gibi bir örgütün iki üyesi olarak böyle bir durumu kabul etmenin mümkün olmadığını, kabul etmediklerini her fırsatta dile getirdiklerini belirtti. Güler, “Ben şahsen bu sorunun kısa sürede çözüleceğine inanıyorum. Özellikle Eurofighters'ın Suudi Arabistan'a verilmesi bir başlangıç ​​olabilir. Çözüleceğine inanıyorum.” dedi.

Bakan Güler, Yunanistan'ın F-35 savaş uçağı alması konusuna da değinerek, bu uçakların tek başına Ege'de Türkiye ile mücadele edebilecek kapasitede olmadığını söyledi.

NATO üyesi Yunanistan'ın F-35 savaş uçağı alması durumunda mutlu olacaklarını ifade eden Güler, şöyle konuştu: “KAAN'ımız geliyor. Ayrıca uçağımızı bekleyeceğiz, Amerikalı dostlarımızla ilgili ne gibi gelişmeler olur bilemiyoruz. yarın F-35.” dedi.

KIBRIS SORUNU

Türklerin Kıbrıs'taki pozisyonunun çok olumlu olduğunu belirten Güler, Avrupa Birliği'nin (AB) burada referandum yapacağını ve “evet” diyenleri üye yapacağını, “hayır” diyenleri ise üye yapacağını açıkladığını hatırlattı. üye olmayın. üyeler.

Güler, şunları söyledi: “Türk toplumu 'Evet' dedi. Rum toplumu da büyük bir çoğunlukla 'Hayır' dedi. Bunun sonucunda AB, Türk kardeşlerimizi 50 yıldır üye yaptı. 1974 yılında Türk ordusu oraya geldi. “Gerçekten biz Rum tarafına istikrar getirdik. 50 yıldır hiçbir çatışma, savaş yaşanmadı. Hem kuzeye hem de güneye barışı getirdik” dedi.

Kıbrıs'ın milli bir mesele olduğunu belirten Güler, iki eşit ve egemen devlet uygulamasıyla çözümün bulunabileceğini vurguladı.

Türkiye'nin her alanda yetenek ve kabiliyetlerini artırdığını belirten Güler, şöyle konuştu: “Türkiye artık kabına sığmayacak bir ülke. Bir ucumuz Somali'de, bir ucu Bosna'da, diğer ucu da Türkiye'de. Bir ucu Azerbaycan, bir ucu Orta Asya'daki kardeşlerimizdir.” dedi.

Güler, buradaki kardeşlere ulaşabilmek için şartların yaratılması gerektiğini, yeni bir uçak gemisinin inşa edileceğini vurguladı.

Kaynak: AABu içerik Recep Demircan tarafından yayınlanmıştır.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
AFAD açıkladı!  Elazığ'da 4 büyüklüğünde deprem AFAD açıkladı! Elazığ'da 4 büyüklüğünde deprem
İsmail Küçükkaya ekrandaki alt yazılara sinirlendi!  İsmail Küçükkaya ekrandaki alt yazılara sinirlendi! “Sonra haber aramaya devam ediyorum”
Bu video her şeyi ortaya çıkardı!  Kürek kemiği bulmak için kasap kasap dolaşıyorlar, nedeni ise kafa karıştırıcı.Bu video her şeyi ortaya çıkardı! Kürek kemiği bulmak için kasap kasap dolaşıyorlar, nedeni ise kafa karıştırıcı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir