Zonguldak’ta maden ocağında patlama: 4 yaralı

Zonguldak

Kaynak, DHA

6 dakika ilkin

Zonguldak’ın Kilimli ilçesinde bulunan maden ocağında hemen hemen belirlenemeyen nedenle meydana gelen patlamada 4 madenci yaralandı.

Patlamanın sebebinin belirlenmesi için emekler devam ediyor.

Gece saatlerinde ilçede etkinlik gösteren hususi bir şirkete ilişkin olduğu belirtilen maden ocağında patlama meydana geldi. 16.00- 24.00 vardiyasının mesai bitimine yakın bir saatte yaşanmış olan patlamada 4 işçi yaralandı.

DHA patlamada yaralanan işçilerin Ersoy Mankır, Ramazan Kamilçelebi, İlyas Kabuk ve Ali Gezer bulunduğunu deklare etti.

İşçiler ilkin Mustafa Kemal Atatürk Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Hemen sonra İlyas Kabuk ve Ali Gezer, Ankara Kent Hastanesi’ne sevk edildi. 

İşçilerin vücutlarında yanıklar oluştuğu açıklandı. 

Habere gore, madencilerin yakınları hastane önünde sinir krizi geçirdi.

DHA, Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) ilişkin tahlisiye ekipleri maden ocağındaki patlamanın sebebiyle ilgili araştırma başlattığını bildirdi. 

Habere gore, ocak ve şirket yetkililerinin bugün ifadesine başvuruldu. İl Güvenlik Müdürlüğü’nün başlatmış olduğu soruşturma kapsamında yetkililer sabaha karşı ifadeye çağrıldı.

Kazanın yaşandığı maden ocağına önlem amaçlı AFAD ve TTK tahlisiye ekipleri sevk edildi. Takımlar patlamanın nedenini belirlemek için gün içinde ölçüm yaparak ocağa yeniden girmeyi deneyecek.

Bartın’ın Amasra ilçesinde TTK’ye ilişkin maden ocağında geçen ay meydana gelen patlamada 42 işçi yaşamını yitirmişti.

Yaşamını kaybeden üç madencinin aileleri BBC Türkçe’ye; ölen yakınlarının birkaç haftadır kendilerine maden ocağındaki gaz seviyesinin yükseldiğini söylediklerini anlatmıştı.

DHA’nın haberine gore, yürütülen soruşturmada aralarında TTK Amasra Kurum Müdürü Cihat Özdemir’in de bulunmuş olduğu 8 şahıs tutuklanmış, 4’ü adli kontrolle olmak suretiyle 16 şahıs ise özgür bırakılmıştı.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy