Zilhicce ayı ne zaman, hangi gün? 2022 Zilhicce ayı tarihi Diyanet


Müslümanlar için mukaddes kabul edilen zilhhice ayı hicri takvimde senenin son ayı olarak geçiyor. Bu ay içinde çeşitli ibadetlerde gerçekleştirilirken mühim vazifeler yerine getiriliyor. Peki, Diyanet’in paylaşmış olduğu verilere gore bu ay ne süre başlamış olacak, zilhiccenin Müslümanlar açısından önemi nedir?

ZİLHİCCE AYI ÖNEMİ NEDİR, ZİLHİCCE NE DEMEK?

“Hac ayı” anlamına gelen Zilhicce hem hac ibadetinin hem de kurban ibadetinin gerçekleştirildiği ay olması sebebiyle İslam alemi için büyük ehemmiyet taşıyor. Durumu olan kişiler bu ay içinde kurbanlarını keserken gene hac ibadetlerini de gerçekleştirebiliyorlar.

2022 ZİLHİCCE AYI NE ZAMAN, HANGİ GÜN?

Diyanet’in 2022 dini günler takviminde paylaşmış olduğu verilere gore bu yıl zilhicce 30 Haziran 2022 Perşembe günü başlamış olacak. Zilhicce’nin 10. günü şu demek oluyor ki 9 Temmuz 2022 Cumartesi ise Kurban Bayramı’nın ilk günü olacak.

Zilhicce bununla birlikte hicri takvimde senenin son ayı. Dolayısıyla zilhiccenin sona ermesiyle beraber hicri yılbaşı gerçekleşecek ve muharrem ayı başlamış olacak.

Zilhicce ayında çekilecek tesbihler ve zikirler! Zilhicce ayı namazı nasıl kılınır, kaç rekat?

Zilhicce ayında çekilecek tesbihler ve zikirler! Zilhicce ayı namazı iyi mi kılınır, kaç rekat?

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy