Zelenskiy: Rusya, Herson’da 400’den fazla savaş suçu işledi


  • Yazan, George Wright
  • Unvan, BBC News
  • 36 dakika ilkin

Herson

Kaynak, Reuters

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Rus kuvvetleri Herson’dan geri çekilirken, müfettişlerin Herson’un terk edilen bölgelerinde 400’den fazla savaş suçunu ortaya çıkardığını söylemiş oldu.

Zelenskiy, hem sivillerin ve hem de askerlerin cesetlerinin bulunduğunu belirtiyor.

BBC iddiaları bağımsız olarak doğrulayamadı. Moskova, askerlerinin kasıtlı olarak sivilleri hedef almış olduğu iddialarını reddediyor.

Ayrıca, Ukraynalı yetkililer sokağa çıkma yasağı getirdi ve Herson’a giriş ve çıkışları kısıtladı.

Zelenskiy, her akşam yapmış olduğu video konuşmasında, “Herson bölgesinde Rus ordusu geride, girebildiği öteki bölgelerde bıraktığı vahşetlerin aynısını bıraktı” dedi.

“Her katili bulup adalete teslim edeceğiz. Şüphesiz.”

Savaşın başlamasından bu yana Buça, İzyum ve Mariupol benzer biçimde bölgelerde toplu mezarlar bulunmuş oldu. Ukrayna, Rus askerlerini vahşetin arkasında olmakla suçladı.

Geçen ay bir Birleşmiş Milletler (BM) komisyonu, Ukrayna’da savaş suçlarının işlendiğini ve işgalin başlangıcındaki insan hakları ihlâllerinin “büyük çoğunluğundan” Rus güçlerinin görevli bulunduğunu söylemiş oldu.

Herson, Şubat ayında Ukrayna’nın işgalinden bu yana Rusya tarafınca ele geçirilen tek bölgesel başkentti.

Bölge, başka üç yer ile beraber, Eylül ayında Kremlin’de düzenlenen bir törenle Vladimir Putin tarafınca Rusya’nın bir parçası olarak diye deklare edildi.

Ukrayna ordusu, Rusya’nın işgalinden sonrasında ilk kez geçen Cuma günü Herson kentine girdi.

Bayrak sallayan Ukraynalılar, Kiev’in askerlerini sarılarak karşıladı.

Rusya bölgeyi 30 bin askerle işgal etmişti.

Ukraynalılar bunu, Rusya’nın Mart ayında Kiev’in banliyölerinden çekilmesiyle aynı düzeyde, ulusal bir zafer ve Kremlin için büyük bir aşağılama olarak görüyorlar.

Ukrayna

Bazı Rus askerlerinin kılık değiştirerek bölgede kalmış olabileceğine dair korkular var. İşgal esnasında Ruslara yardım eden işbirlikçilerin ise şimdi yargılanması umut ediliyor.

Zelenskiy, “Bu topraklarda geride kalan Rus asker ve paralı askerlerinin tutuklanmasının ve sabotajcıların etkisiz hale getirilmesinin de sürdüğünü” söylemiş oldu.

Ukrayna kuvvetleri web ve tv bağlantılarını tekrardan oluşturmak için çalışırken, elektrik ve su kaynaklarının “mümkün olan en kısa sürede” onarım edileceğini kaydetti.

Şu anda Dinyeper nehrinin karşı kıyısını kazmakta olan Rus birliklerinin bombardımana devam edebileceğine dair korkular var.

Herson yetkilileri 13-19 Kasım tarihleri içinde dere ulaşımını kullanmayı yasakladı.

Bölge sakinleri, evlerinde mayın yada bubi tuzakları olup olmadığı denetim edilene kadar geri dönmemeleri mevzusunda uyarıldı.

Herson Valisi Yaroslav Yanuşeviç, vatandaşlara ordunun mayın temizliği meydana getirecek olması sebebiyle Pazartesi günü kalabalık yerlerden kaçınmalarını ve kent merkezinden uzak durmalarını söylemiş oldu.

Gece sokağa çıkma yasağı 17:00-08:00 içinde uygulanıyor.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy