‘Z kuşağı’nın siyasete bakışını anlatan Evrim Kuran, ‘Gençler, adalet ve eşitlik istiyor’ dedi

Genel seçim tarihi 14 Mayıs olarak belirlendi. Resmi olmayan verilere göre 6,5 milyon genç bu seçimlerde ilk kez sandık başına gidecek.

Seçimde 64 milyona yakın seçmenin oy kullanması beklenirken, bunun yaklaşık 13 milyonunu “Z Kuşağı” olarak adlandırılan 18-25 yaş arası gençler oluşturuyor.

Z kuşağı olarak da bilinen gençler bu seçimlerin en kritik çevresini oluşturuyor. Kuşak çalışmaları üzerine çalışmalarıyla tanınan “Z Kuşağını Anlamak: Bir Kuşağı Anlamak” kitabının yazarı Evrim Kuran ile konunun farklı boyutlarını, Z kuşağı perspektifinden siyasete ve partilerin nasıl davrandığına dair konuştuk. onları ikna edebilir.

“YENİ BİR SEÇMEN PROFİLİ VAR”

Kuran, gençlerin profilini “Artık sadece sınıfsal siyaset, ideolojiler, partiler, örgütler, liderler değil; Eşitlik, hakkaniyet ve özgür yaşam politikalarına karar verecek yeni bir seçmen profili var” dedi.

DİLİN NET BİR DEĞERLENDİRMESİ

“Türkiye’de gençler siyasete ve siyasi liderlere güvenmiyor çünkü anlaşılmadıklarını düşünüyorlar. Gençleri anlamak; Meselenin gençleri sadece seçmen olarak görmek değil, onların çözülmesi gereken temel sorunlarına eğilmek olduğunu söyleyen Kuran, gençlerin siyasi partilere bakış açısıyla ürkütücü verileri ortaya koyuyor: Sonuçlara göre sadece 3. , Gençlerin %5’i Türkiye’de cinsiyet ayrımcılığını önlemek için siyasi partilerin çabalarını yeterli buluyor”.

Partilerin atması gereken adımlarla ilgili olarak Kuran, “Bence bütün siyasi partiler ne derse desinler samimi olmalı ve buradan maksimum ödülü alacaklardır.”

ADALET BİRARAYA GELİYOR

Kuran, adalet kavramının önemine vurgu yaparak, “‘Adalet’ kavramı, genç Z kuşağı ile yaptığımız çalışmalarda uzun süredir karşılaştığımız temel bir değerdir.” Türkiye’nin farklı bölgelerinde farklı sosyo-kültürel değerlere sahip gençlerle yaptığı çalışmaları hatırlatan Evrim Kuran, gençlerin en çok “adaletsizlik” ve “eşitsizlik” sorunlarından rahatsız olduğunu vurguladı.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy