Yurt dışında oy kullanma ne zaman başlayacak? Yurt dışında oy kullanma şartları nelerdir?

Yüksek Seçim Kurulu14 Mayıs Pazar günü (YSK) ortaklaşa yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve 28. dönem milletvekili seçimleri için hazırlanan takvim kapsamında, seçimlerin başlangıç ​​tarihi 18 Mart olarak belirlendi.

YURT DIŞINDA OY KULLANMA NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Yurt dışında ve gümrüklerde oy kullanma 27 Nisan’da başlayacak.

YURT DIŞINDA OY KULLANMA ŞARTLARI NELERDİR?

Yurt dışında ikamet eden seçmen sıfatını taşıyan vatandaşların seçim döneminde oy kullanabilmeleri için “Yabancı Seçmen Kütüğüne” kayıt olmaları gerekmektedir. Yurtdışı seçmen kütüğüne dahil olmanın tek yolu, Türkiye’de nüfus müdürlüklerine ve yurtdışındaki konsolosluklara başvurarak “adres beyanı” yapmaktır.

YABANCI SEÇİM LİSTELERİNE KAYITLI OLDUĞUMU NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

Sitemizin “Yabancı Oy İsteği” bölümünden gerekli bilgileri girerek Yabancı Seçmen Kütüğüne kayıtlı olup olmadığınızı, kayıtlı iseniz, kayıtlı olduğunuz yeri (kayıtlı olduğunuz dış temsilcilik) sorgulayabilirsiniz. web sitesi, ysk.gov.tr.

YURT DIŞINDA OY KULLANMAK İÇİN HANGİ ŞARTLARI SAĞLAMAM GEREKİYOR?

Seçim tarihinde yabancı seçmen kütüğüne kayıtlı 18 yaşını dolduran her Türk vatandaşı cumhurbaşkanlığı, milletvekilliği ve halkoylama seçimlerinde oy kullanabilir.

Fakat,

– Nihai mahkeme kararı ile sınırlı seçmenler,

– İzinli olsa dahi er ve astsubaylar ile harp öğrencileri (yedek öğrenci dahil),

– Türk vatandaşlığını kaybetmiş olanlar,

– Ceza infaz kurumunda hüküm giyenler,

oy kullanamazlar

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy