Yunanistan’da sendikalar hayat pahalılığına karşı ücret artışı talebiyle genel greve gitti

4 saat ilkin

Stelyo Berberakis | Atina

Yunanistan grev

Kaynak, Getty Images

Yunanistan’da İşçi Sendikaları Konfederasyonu (GSEE) ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’nun (ADEDY) ortak çağrısıyla 24 saatlik genel bırakım düzenlendi.

Bırakım süresinde Atina ve Selanik’in merkezlerinde protesto gösterileri yapılmış oldu.

Greve tüm iş alanları ve kamuya bağlı tüm kurumlar katılırken, hususi ve devlet medya organları da yayınlarını 24 saat süresince durdurma sonucu aldılar; haber bültenleri yayınlanmadı. Yerlerine belgesel filimler ve eski diziler yayınlandı.

Bırakım süresince taksiler dahil, metro, tramvay, otobüs benzer biçimde toplu taşıma araçları kontak kapattı. Okullar, üniversiteler, mahkemeler, vergi daireleri, belediyeler hizmet vermedi. Hava ve deniz taşımacılığında büyük aksaklılar ve gecikmeler yaşandı.

Sendikalar, hayat pahalılığına ve yüzde 9’a ulaşan enflasyona karşı ücretlerin artırılmasını ve dolaylı vergilerin indirilmesini talep ediyor.

Sendikalar Nisan ayında da hayat pahalılığına karşı 24 saatlik genel bırakım yapmıştı.

İşçi ve memurlar son yıllarda gelir ve alım güçlerinin yüzde 40’a varan bir gerilemeye maruz kaldığından yakınma ederken; tutucu Yeni Demokrasi Partisi’nin iktisat politikasının “sadace ana para sahiplerinin işine yaradığını” dile getiren bildiriler yayınladılar. 

Yunanistan polisi

Kaynak, Getty Images

Bırakım eylemleri çerçevesinde düzenlenen yürüyüşlere ana karşıcılık sol SYRİZA partisi lideri Aleksis Çipras ile Panhelenik Toplumcu Hareket (PASOK) lideri Nikos Androulakis de katıldı.

Eylemler esnasında polisle bazı maskeli gruplar içinde çatışma çıktı; molotof kokteylleri ve göz yaşartıcı gaz kullanıldı. Bazı kişilerin hafifçe yaralanmasına neden olan olayların arkasından polisle maskeli guruplar içinde sokak kovalamacaları oldu.

Yunanistan hükümeti ise “sendikaların bırakım eylemlerine başvurma hakları bulunduğunu” belirterek, sertlik olaylarının sendikalar tarafınca da kınanması icap ettiğini altını çizdi.

Sendikalar sertlik vakalarını kınadı ve bu olayların “provokatörler tarafınca çıkarıldığı” görüşünü savundu.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy