Yıkımın en fazla olduğu illerden Hatay’da yapı denetim ve müteahhitlik organizasyonu iç içe girmiş

Kahramanmaraş merkezli Türkiye’yi sarsan depremde yıkımın en şiddetli olduğu illerden biri olan Hatay’daki bazı yapı denetim firmalarının sahipleri de müteahhit veya inşaat firması sahibi. Özel Yapı Denetim Şirketleri, bir inşaatın başlangıcından bitişine kadar inşaat faaliyetlerini ve dolayısıyla müteahhidi arazi sahibi adına denetleyen bir kuruluş olarak hareket etmektedir. Resmi kayıtları incelediğimizde yapı denetim ve satın almanın iç içe geçtiği Hatay İl Merkezinde faaliyet gösteren beş yapı denetim firmasının da sahiplerinin doğrudan veya dolaylı olarak inşaat işiyle uğraştığını tespit ettik.

HEM İNŞAAT HEM DE DENETİM

Hatay Elit Yapı denetim firmasının sahibi Hamit Yarıkkaya, ilde inşaat işi de yapan HY Ege Mühendislik’in de sahibi. Hatay’ın en bilinen Dizayn Yapı Denetim firmasının sahibi Şahap Harputlu’nun kardeşi İbrahim Harputlu da kendi adını taşıyan inşaat firmasının müteahhitliğini yapıyor. Ticari kayıtlarda adından söz ettiren bölgenin en eski yapı denetim firması Hatay Yapı Denetim Limited Şirketi’dir. Firmanın biri Samim Onur Özdemir, diğeri Erdal Karakaya olmak üzere iki ortağı bulunmaktadır. Bu kişiler ayrıca Özdemir Mimarlık Mühendislik Ticaret Limited Şirketi ile inşaat işi yapmaktadır.

Cemiloğlu Yapı muhasebe firmasının ortaklarından Volkan Ömer Göçeri, kendi soyadını taşıyan bir inşaat ve mühendislik firmasının sahibidir. Göçeri, yapı denetim şirketindeki hisselerini Temmuz ayında Eser Ekincioğlu’na devretti. Ekincioğlu’nun ortağı Bülent Menke, Hatay’da binalar inşa eden ve güçlendiren Menke Mühendislik adlı bir inşaat firmasının sahibidir. Her iki ismin de Mozaik Yapı Denetim adında bir denetim firması bulunmaktadır.

Hatay’ın en büyük yapı denetim şirketlerinden biri Çağdaş Fen Yapı Denetim’dir. Bu şirketin sahipleri Edip Talipoğlu, Edip Recepoğlu ve Kadir Ateş’tir. Şirket ortaklarından Edip Recepoğlu, yapı denetim şirketi kurmadan önce 2007 yılına kadar Hatay’da inşaat yaptı.

AKP’NİN YAPI DENETİM ŞİRKETİNİN YIKILDIĞI BİNA

Depremde Kahramanmaraş İlçe Onikisubat İlçe AKP Gençlik Kolları Başkanı ve Kahramanmaraş Yapı Denetim Kuruluşları Derneği Başkanı Cemil Tuğrul Özdöşemeci’ye ait Seçkinler Apartmanı da yıkıldı. Özdöşemeci 2020 yılında verdiği bir röportajda “Deprem konusunda sakin olmak gerekiyor” demişti. Depremle ilgili görüşlerini dile getiren Özdöşemeci, “Deprem ülkemizin ve dünyanın bir gerçeği. Kahramanmaraşlı akademisyenler büyük bir deprem bekliyor evet ama ne zaman olacağını kimse kestiremiyor. Bina stoğuna gelince, mesele binaları güçlendirmek ya da yeni bir site yapmak ve depremden sonra vatandaşları buraya yerleştirmek değil. Depreme karşı önlem almaya çalışan yetkililerimize ayak uydurmaktan başka çaremiz yok. Kahramanmaraş’ın hangi bölgelerinin daha zayıf olduğunun bilinmesi için gerekli temel çalışmaların ve yapım testlerinin yapılması gerekmektedir.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy