Yeni bir sayfa açmak arzusundayız

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir İktisat Kongresi hazırlıkları kapsamında “Geçmişimizi Anlıyoruz” başlığı adı altında meydana getirilen toplantının arkasından izahat yapmış oldu.

Soyer, şunları söylemiş oldu:

“Yeşilova’dayız, İzmir’in 8.500 yıl öncesinin izlerini takip eden Yeşilova kazısında üçüncü uzman buluşmamızı gerçekleştirdik. Geçmişimizi Anlıyoruz başlığında düzenledik bu toplantıyı. 9 paydaş toplantısından sonrasında bu üçüncü akademisyenler buluşması, ‘Geçmişimizi Anlıyoruz’ başlığıyla düzenlendi. Zira yola çıkarken ekonomi kongresinin yüzüncü senesinde, İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nde, sürdürülebilir bir gelecek inşa etmenin yolunun geçmişimizi iyi anlamaktan geçtiğini düşünmüştük. Gelecek iyi mi olsa bir halde geliyor fakat eğer siz onu inşa etmeye çalışmazsanız ne getireceği belli olmuyor. Ikimiz de geleceği inşa etmek için, gelecek nesillere yalnız geçmişi değil, iyi tasarlanmış bir gelecek bırakabilmek için bu toplantıyı gerçekleştiriyoruz.

“15-21 ŞUBAT ARASINDA KONGRENİN NİHAİ OTURUMLARINI GERÇEKLEŞTİRMİŞ OLACAĞIZ”

Bugüne dek 54 ilke, 24 başlık altında 189 karar alındı; işçiler, sanayiciler, tüccarlar ve esnaf buluşmasında. Bundan sonrasında da 15-21 Şubat içinde kongrenin nihai oturumlarını gerçekleştirmiş olacağız. Özetle 15-21 Şubat içinde düzenlenecek toplantılarda geleceğimize ışıl tutacak son kararları, bilimsel kararları ve ortak akılla oluşturulmuş kararları ortaya koymuş olacağız.

15-21 içinde yapılacak toplantılarda, internasyonal bilinirliği ve ünü olan konuşmacıları da konuk edeceğiz. Niyetimiz, bir taraftan onlardan esinlenmek, Anadolu’yu ve Türkiye’yi gelecek yüzyıla iyi mi hazırladığımızı göstermek istiyoruz. Özetle İzmir olarak, bu şekilde bir organizasyonu yapmaktan gurur duyuyoruz. Zira günün siyasal ikliminde maalesef geleceğe dair kafa yormak, ortak akıl inşa etmeye çalışmak pek de mümkün olmuyor. Günü kurtarmak telaşında gelecek oldukça fazla düşünülmüyor. Yüzyıl ilkin atalarımızın yapmış olduğu şeklinde, yeni kurulacak bir devletin, cumhuriyetin ekonomi politikalarını belirlemeye çalışan atalarımızın yapmış olduğu şeklinde ikimiz de hem dünyayı hem geçmişi hem geleceği beraber masaya yatırmayı başaran bir organizasyon yapmaya çalışıyoruz.

“İKİNCİ YÜZYILIN İKTİSAT KONGRESİ İLE YENİ BİR SAYFAYI AÇMAK ARZUSUNDAYIZ”

Tüm bu çabalarımız, aslına bakarsak bir başlangıç anlamına geliyor. İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi ile yeni bir sayfayı açmak arzusundayız. Aslolan niyetimiz, bundan sonrasında yaratacağımız iklimle, ekosistemle, ortak akılla ortak hayaller ardında koşmayı mümkün kılacak bir zemin yaratmak. Bugüne dek alınmış kararların takip edeni olacağız. Arzuluyorum yöneticiler, yeni iktidar sahipleri, bundan sonrasında iktidara gelecek olanlar, tüm bu çalışmalardan esin alırlar; tüm bu bir araya gelmiş olarak üretilen fikirleri değerlendirirler, karar alırken tüm bu tarz şeyleri dikkate alırlar.”

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy