Yayın yasağı ve bant daraltma: RTÜK ve BTK ne amaçlıyor? Hukuki dayanağı ne?

50 dakika ilkin

İstiklal Caddesi’nde 13 Kasım pazar günü düzenlenen bombalı saldırıdan derhal sonrasında, mevzuya dair gösterim yasağı ve Türkiye’deki web erişimine sınırlama getirildi. Twitter, Feysbuk, Instagram ve Youtube’a erişim kısıtlandı.

Bir yanda dezenformasyonla savaşım ve yurttaşları korkuya sürüklememe kaygıları, öteki yanda ifade ve basın özgürlüğü ile halkın haber alma ve kontakt hakkı tartışmaları gündeme geldi.

Küresel web erişimini takip eden Netblocks adlı gözlemci kuruluşun verilerine nazaran, Türkiye’de 2015’ten bu yana 21 kez değişik gerekçelerle, değişik platformlara erişim sınırlandırıldı.

Bu tür durumlarda toplumsal medyaya erişim yalnızca VPN kullanmayı bilenler, kısaca internete sanal hususi ağlar üstünden bağlanabilenler için mümkün olabiliyor. 

Peki Radyo ve Tv Üst Kurulu (RTÜK) ve Informasyon Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) bu uygulamalarla neyi amaçlıyor? Mevzuya dair eleştiriler neler?Informasyon Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ise BBC Türkçe’nin röportaj talebi üstüne gönderilmiş olduğu yazılı açıklamada bant daraltmaya gidildiğini doğruladı. 

BTK uygulamanın gerekçesini “13.11.2022 tarihinde İstanbul ili Beyoğlu ilçesi İstiklal Caddesinde meydana gelen patlama sonrasında, belirli platformlarda paylaşılan görüntülerin ve içeriklerin ilgili güvenlik koordinasyon birimlerince toplumda korku, ürkü ve kargaşa oluşturabileceği ve terör örgütlerinin amaçlarına hizmet edebileceği değerlendirildiğinden, ilgili mevzuat kapsamında lüzumlu tedbirler alınmıştır” ifadeleriyle deklare etti. 

BBC Türkçe, mevzuyla ilgili RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’e ulaştı. Şahin, bütçe müzakereleri yoğunluğu sebebiyle sorularımıza cevap veremeyeceğini bildirdi.RTÜK üyelerinden İlhan Taşçı ise RTÜK’ün bir tek sonucu uyguladığını vurguluyor ve “Aslen burada RTÜK’ün hiçbir dahli yok. Yayın yasağını getiren mahkeme şundan dolayı RTÜK’ün bu şekilde bir yetkisi yok aslına bakarsanız yasadan kaynaklı olarak. Mahkeme kararının RTÜK’e ulaşmasından itibaren RTÜK, 1700 yayıncıya aynı anda bir saniye içinde tüm sonucu iletebilecek bir mekanızma kurulu. Burada RTÜK, bir tek mahkemenin almış olduğu diyelim, gösterim yasağı kararını yayıncılara iletmekle görevli bir sekreterya hizmeti sunuyor” diye konuşuyor.

Taşçı, Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Doç. Dr. Ceren Sözeri, İfade Özgürlüğü Derneği kurucularından hukukçu Prof. Dr. Yaman Akdeniz gösterim yasağı ve bant daraltması uygulamalarını BBC Türkçe için değerlendirdi. 

Video-haber: Esra Yalçınalp, Ege Tatlıcı, Fatima Çelik, Selim BüyükgünerKatkıda bulunanlar: Mahmut Hamsici, Aylin Yazan, Osman Kaytazoğlu

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy