Yaptığı haber sonrası HaberTürk’ün işine son verdiği Fatmanur Boylu’dan açıklama: Vicdanım rahat, gazeteciliğimden eminim

“Karne hediyesi et alan çocuk” başlıklı haberi icra eden Habertürk muhabiri Fatmanur Boylu, kanal yönetimi tarafınca işten çıkarıldı.

Kanaldan meydana getirilen açıklamada, “Muhabirimizin yönlendirici özellikte ön konuşma yapmış olduğu tespit edilmiştir” denildi.

Ülkenin ekonomik koşullarında mağdur yaratmaya ihtiyacım yok diyen Fatmanur Boylu, Yeniçağ’dan Tolga Şahin’e açıklamalarda bulunmuş oldu.

“MAĞDUR YARATMA İHTİYACIM YOK. BU DURUMDA ÇOK İNSAN VAR”

Ülkenin içinde bulunmuş olduğu konum gereği kimseyi mağdur benzer biçimde konuşturmaya ihtiyacının olmadığını belirten Boylu, “Benim mağdur yaratma benzer biçimde bir gayem olsa. Haberi yaptığım esnada kasaba gelen ve parasız et isteyen bayanı haber yapardım. Kadının et istemesi sonrası kasap bana ‘bu şekilde o denli oldukca insan geliyor ki’ dedi. Ki benim o an yaptığım haber yoksulluk haberi değildi. Haber Et ve Süt Kurumu’nun karkas et satışı kararının tutarları etkileyip etkilemeyeceği üstüne bir haberdi. Karne günü olması sebebiyle o güne bağlayarak haberi gündeme bağlamak adına çocuğa bu şekilde bir sual yönelttim.

“OLAY TAMAMEN SAPTIRILDI”

Çocuklarla meydana getirilen röportajlarda teknik olarak o sesi düzgünce vermemiz gerekiyor. Bundan dolayı çocuğun söylediği şeyi yine düzgünce yine etmesini istedim sesi muntazam almak adına sadece orada bir fısıldama falan yok bangır bangır soruyorum. Anası orada kasap orada sesimi hepimiz duyuyor. Hatta çocuğun açıklaması sonrası kasap da devamını getiriyor. 3 tane anktrikot armağan ediyor. Şekerci olsa şeker verecekti, pastane olsa kurabiye verecekti. Vaka tamamen saptırıldı” dedi.

“AMACIM MAĞDURİYET OLSA GÖRÜNTÜYÜ SONA KOYMAM”

“Haberde mağduriyet yaratma benzer biçimde bir amacı olsa bu görüntüyü haberin en sonuna koymam en başa koyar bangır bangır verirdim. Bundan gram da gocunmazdım” diyen Boylu, “Habertürk’te emekli maaşıyla geçinemeyen 2 kişinin haberini de yapmışlığım var. O insanoğlu bana her şeyi söyledi. Hatta öyleki ağır şeyler anlattılar ki rencide olurlar mı düşüncesiyle habere koymadım bile. Benim mağdur yaratma benzer biçimde bir ihtiyacım asla söz mevzusu değil. Yoksulluk haberi yapılacaksa onu da yaparım fakat bu durum bu şekilde değildi. Bu aşamada istismar edilen ben oldum sadece karşımda işinden kovulacak yada bu sıkıntıyı yaşayacak bir muhattabım yok ” dedi.

SOSYAL MEDYADAN DA AÇIKLAMA YAPTI

Habertürk, karne gününde annesiyle kasaba giden bir çocuğun, “Annem karne hediyesi olarak et aldı” sözleri üstüne soruşturma başlatıldığını duyurmuş, arkasından haberi icra eden muhabir Fatmanur Boylu’nun işine son verildiğini açıklamıştı. 

Toplumsal medya hesabından izahat icra eden Boylu şunları söylemiş oldu:

“2017 yılından beri çalışmakta olduğum Ciner Gösterim Tüm ortaklık tarafınca bugün itibariyle iş akdim feshedilmiş bulunmaktadır. Pek oldukca gazeteci üstadımın geçmişte yaşayıp anlattığı hikayeleri ben de maalesef yaşamış bulunmaktayım.

Daha oldukca etkileneceğimi düşünmüş olmama karşın şu aşamada vicdanım rahat; zira kendimden, yaptıklarımdan ve gazeteciliğimden eminim. Bugüne dek yaptığım gazetecilik ilkesinin getirdikleri doğrultusunda yaptığım hiçbir haberden pişman değilim.

“YAPTIĞIM HABERİN ADI “KARNE HEDİYESİ ET” DEĞİL, ET FİYATLARINA YANSIMASI”

Ilk olarak şunu belirtmek isterim ki bu hesap benim tek hesabım olup adıma oluşturulan başka hesaplardan meydana getirilen paylaşımlar şahsım tarafınca yapılmamaktadır. İradesi başkalarının elinde olan hesap sahipleri tarafınca yazılan hiçbir şeyi de dikkate almıyorum zira vaka aksettirildiği benzer biçimde değil. Bu hesapla madem mağdurun yanında olduklarını iddia ediyorlar bu anlatacaklarımı da dikkate alırlarsa sevinirim. 

Ilk olarak yaptığım haberin adı “karne hediyesi et” değil, Et ve Süt kurumu tarafınca meydana getirilen açıklamanın et fiyatlarına yansımasıdır. Gerek günümüzde gerekse geçmiş günlerde mevcud yoksulluk durumu bir haberdir. Sık sık zam ve yoksulluğu değişik haberlerde de dile getirdik.

“ÇOCUĞUN KULAĞINA FISILDADIĞIM İDDİALARI KESİNLİKLE YALANDIR”

Sadece söz mevzusu haberin mevzusunun yoksullukla uzaktan yakından alakası yoktur. Haberin mevzusu et fiyatlarının pahalılığı ve inme beklentileridir. Tüm gazeteci meslektaşlarım bilir ki; eğer haberde “Flash” bir ses var ise o ses, haberin başlangıcında olur ve haber onun üstüne yazılır.

Sadece söz mevzusu haberde durum bu şekilde olsa çocuğun sesini başa çeker ve çocuğun yüzünü kapatırdık. Çocuğun kulağına fısıldadığım iddiaları kesinlikle yalandır. Yaptığımız röportaj çocuğun annesinin yanında ve hatta kasabın işitebileceği şekilde yapılmıştır.

“BİR MAĞDURUN SESİNİ HABERE TAŞIMAK İSTESEM BUNU NEDEN KURGULAYAYIM?”

Haber kasap dükkanında yapıldığı için de kasap armağan olarak et armağan etti. Söz gelimi bu haber şekerci dükkanında yapılsa kim bilir dükkan sahibi tarafınca şeker armağan edilecekti. Sadece netice olarak yapmış olduğum haberden birkaç saniyelik bir kesit kırılarak paylaşıldı.

Demek ki ülkece bir yaramız varmış ki haber başlığıyla alakası olmasa da mevzu gündeme taşındı. Akıl var mantık var. Bir mağdurun sesini habere taşımak istesem bunu niçin kurgulayayım? Daha ilkin onlarca defa ben ve meslektaş dostlarım bu mevzuda haber yaptık.

“BELLİ BIR KESİM TARAFINDAN LİNÇ ETTİRİLEREK BİR SAAT İÇİNDE İŞTEN KOVULMUYOR”

Yaptığım haberle alakası olmasa da etin pahalı olmasından kaynaklı olarak pek oldukca insan tarafınca alınamaması ilk kere karşılaşılan bir durum mu? Bundan birkaç hafta ilkin “emekli maaşıyla geçinenler” haberimde giriş sesim “ben kasabın yolunu unuttum.”idi. 

Bunu kabul ederek ve yaşamın içinde olarak hayata geçirmeye çalıştım işimi. Uzattığım için özür dilerim fakat insan devamlı olarak belli bir kesim tarafınca linç ettirilerek bir saat içinde işten kovulmuyor. Bunu kabul ederek ve yaşamın içinde olarak hayata geçirmeye çalıştım işimi. Uzattığım için özür dilerim fakat insan devamlı olarak belli bir kesim tarafınca linç ettirilerek bir saat içinde işten kovulmuyor.

“İTİBAR SUİKASTINDA BULUNANLAR HAKKINDA GEREKLİ SUÇ DUYURULARI AVUKATLARIM TARAFINDAN YAPILMAKTADIR”

Fakat evet insan neredeyse çocukluğundan beri çalmış olduğu kurumun desteğini görmek isterdi.

Şunu da belirterek açıklamama son vermek isterim:  Gerek şahsım hakkında yalan yanlış röportaj veren şahıslar hakkında, gerekse toplumsal medya üstünden hakaret ve saygınlık suikastında bulunanlar hakkında lüzumlu kabahat duyuruları avukatlarım tarafınca yapılmaktadır. Lüzumlu hukuki süreç avukatlarım tarafınca takip edilecek olup şahsıma meydana getirilen haksızlığın geç de olsa gün yüzüne çıkacağına olan inancım tamdır. Şu sebeple bu ülkede hukuk kör değil fakat topaldır.

“YILLARDIR BİRLİKTE ÇALIŞTIĞIM İNSANLARIN SIRF KENDİLERİNİ VE ÇALIŞTIKLARI YAYIN ORGANLARINI AKLAMAK İÇİN YAPMIŞ OLDUKLARI AÇIKLAMAYI KENDİ VİCDAN MUHASEBELERİNE BIRAKIYORUM”

Habertürk TV’nin 24.01.2023 18.00 ana haber girişinde, beni yakinen tanıyan ve senelerdir beraber çalıştığım insanların sırf kendilerini ve çalışmış oldukları gösterim organlarını aklamak için yapmış oldukları açıklamayı kendi vicdan muhasebelerine bırakıyorum. Açıktan ya da kapalı olarak beni arayarak yada bildiri atarak destek olan her insana oldukca fakat oldukca teşekkür ederim.”

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy