Volodimir Zelenski’den petrol çağrısı

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, başkent Kiev’de düzenlenen “Ukrayna’dan tahıl” temalı internasyonal forumda yapmış olduğu konuşmada, Rusya-Ukrayna içinde devam eden harp hakkında da değerlendirmelerde bulunmuş oldu.

Belçika, Polonya ve Litvanya başbakanları ile Macaristan Cumhurbaşkanı Katalin Novak’ın da katılmış olduğu forumun açılış konuşmasını icra eden Zelenski, forumun Kiev’de gerçekleşmesinden sevinç duyduğunu açıkladı.

İNSANLARIN AÇ VE SUSUZ KALMALARINA SEBEP OLDULAR

Rusya’nın, 24 Şubat’ta Ukrayna’da başlatmış olduğu savaşla dünyada birçok insanoğlunun aç ve susuz kalmasına niçin bulunduğunu korumak için çaba sarfeden Zelenski, “Dünyada milyonlarca insanoğlunun aç ve susuz kalmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Ukrayna’nın dünyaya tahıl ürünleri ihraç eden en mühim ülkelerden biri olduğuna dikkati çeken Zelenski, dünyada açlık krizinin yaşanmaması için tüm zorluklara karşın tahıl ürünlerini çeşitli ülkelere göndermeye devam ettiklerini söylemiş oldu.

500’E YAKIN GEMİ LİMANDAN AYRILDI

Karadeniz Tahıl Girişimi yardımıyla küresel açlık krizinin önlenmesi için artık milyonlarca ton tahıl ürünü ile yüklü geminin Ukrayna limanlarından ayrıldığını aktaran Zelenski, “Bugüne dek 500’e yakın vapur limanlarımızdan ayrıldı. Bu, dünyanın 40 ülkesi ve tüm toplumlar için 12 milyon ton ziraat ürünü anlamına gelir” diye konuştu.

Zelenski, Karadeniz tahıl koridorunun oluşturulmasına sağladıkları mühim katkılardan dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’e teşekkür ettiğini belirtti.

Ek olarak, desteğe gereksinim duyan ülkelere destek vermek için “Ukrayna’dan Tahıl” girişimi oluşturduklarını ifade eden Zelenskiy şu şekilde devam etti:

  • Ukrayna’dan Tahıl programı kapsamında, önümüzdeki baharın sonuna kadar, limanlarımızdan her ayda 10 olmak suretiyle minimum 60 gemiyi, kıtlık ve kuraklık riski altındaki ülkelere göndermeyi planlıyoruz.

PETROL İSTEĞİ

Zelenski, Avrupa Birliği ülkelerinin, Rus petrolünün varil fiyatının 65 dolara kadar indirilmesi için yeni yaptırımlar yapmaya çalıştığını sadece bunun yeteli olmadığını belirterek “Rusya on milyarları kazanacak. Yaptırımların etkili olmasını ve limitlerin (fiyat sınırı) 30-40 dolar seviyesinde olmasını istiyoruz ki Rusya bu tarz şeyleri hissetsin.” dedi.

Forumda konuşan öteki liderler de Rusya’ya karşı Ukrayna’yı desteklediklerini açıkladı.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy