Ukrayna’nın Zaporijya kentinde sivil konvoya saldırıda en az 25 kişi öldü

21 dakika ilkin(*25*)

James Waterhouse, Zaporijya – Yaroslav Lukov | BBC News (*25*)

Zaporijya

Kaynak, Reuters(*25*)

Ukrayna’nın güneyinde Zaporijya kentinde insani yardım konvoyuna isabet eden Rus roketlerinin en az 25 sivilin ölümüne, onlarca kişinin de yaralanmasına niçin olduğu bildirildi.(*25*)

Roketin, yardım taşıyan vasıta konvoyunun yanında büyük bir çukur açmış olduğu, araçların camlarının kırıldığı belirtiliyor.(*25*)

BBC, sivil oldukları anlaşılan altı ceset ve yola saçılmış bagaj ve giysiler görmüş oldu.(*25*)

Bir görgü tanığı en az üç patlama duyduğunu söylemiş oldu.(*25*)

Zaporijya bölgesinin aynı adı taşıyan başkentinin dış mahallesinde Cuma sabahı meydana gelen saldırıya tepki gösteren Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy Rusya için  “terörist devlet” ifadesini kullandı.(*25*)

Rusya’nın kente 16 roket fırlattığını söyleyen Zelenskiy, “Ukrayna’daki her can kaybının” sorumlularını cezalandırma sözü verdi.(*25*)

Büyük kısmı Rusya’nın kontrolü altında olan bölgeye Moskova’nın atadığı yetkili ise saldırıdan Ukrayna’yı görevli tuttu. (*25*)

Vasıta konvoyunun, Rusya’nın işgali altındaki bölgedeki akrabalarını almaya ve insani yardım götürmeye hazırlanan kişilerin yola çıkmaya hazırlandığı sırada saldırının hedefi olduğu belirtiliyor.(*25*)

Ukrayna'nın doğu ve güney bölgeleri

“Kafe yıkıldı, etrafta cesetler vardı”

(*25*)

BBC’ye konuşan bir görgü tanığı, saldırıda patronunun öldüğünü söylemiş oldu.(*25*)

Viktoriia Yosipenko, “İki evladı vardı. Vaka esnasında kafeden wcye geçmiştim. Geri koşup patronumu bulmaya çalıştım. Kafe yıkılmıştı, etrafta cesetler vardı. Oldukça korkunçtu” dedi.(*25*)

Vaka yerindeki başka bir görgü tanığı Katerina Holoborod, Herson’a doğu yola çıkanların vasıta beklerken ilk roketin kuyruğun sonuna isabet ettiğini söylemiş oldu:(*25*)

“Derhal yere yattık. Sonrasında ikinci roket kuyruğun ortasına düştü. Her yerde cam kırıkları vardı. Ne olduğuna bakmak için kalktım ve yaralılara yardım ettim. Yaralı bir genç adama yardım ederken üçündü patlama oldu.”(*25*)

Hücum, Rusya lideri Vladimir Putin’in Zaporijya, Donetsk, Luhansk ve Herson bölgelerinde meydana getirilen tartışmalı referandumların arkasından buraların ilhakını Moskova’da törenle duyuru etmeye hazırlandığı saatlerde oldu.(*25*)

Ukrayna’nın doğusu ve güneyinde Rusya’nın işgal etmiş olduğu bölgelerde meydana getirilen ve fazlaca büyük oranda Rusya’ya katılma sonucu çıkan bu referandumları Ukrayna ve Batı “sahte” olarak değerlendiriyor ve kabul etmiyor.(*25*)

24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgale süregelen Rusya, Avrupa’nın en büyük nükleer santralinin bulunmuş olduğu Zaporijya bölgesinin, aynı adlı başkenti dışındaki büyük kısmını denetim ediyor. (*25*)

Rusya devlet medyasında yer edinen habere nazaran, Moskova’nın atadığı bölge yönetiminin lideri Vladimir Rogov, Zaporijya saldırısından “Ukraynalı militanları” görevli tuttu.(*25*)

Dnipro

Kaynak, DNIPROPETROVSK BÖLGESEL YÖNETİMİ(*25*)

Zaporijya’nın 70 km kuzeyindeki Dnipro kentine ise gece Rus yapımı İskender füzeleriyle meydana getirilen saldırıda bir kişinin öldüğü, beş kişinin de yaralandığı bildirildi.(*25*)

Bölge yetkilileri, bir nakliye şirketinin hedef alındığını, 52 otobüsün yandığını, 98’inin de hasar gördüğünü kaydetti.(*25*)

Bölgede birçok bina da hasar görmüş oldu.(*25*)

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy