Ukrayna sosyal medyası, Putin’in nükleer tehdidiyle,’grup seks’ çağrısı yaparak dalga geçti

8 Ekim 2022, 11:06 +03

Diana Kurişko – BBC Ukraynaca servisi

Nükleer patlama fotoğrafı

Kaynak, Getty Images

Dünya nükleer tabanca kullanımı olasılığını tartışıyor. Bu tehdidin en yakından ilgilendirdiği Ukrayna’da ise küçümsenmeyecek sayıda genç bu kıyamet senaryosuna karşı mizahi bir tutum alma yolunu seçti. Kıyamet temalı bir sex partisi planına onbinlerce genç katkı veriyor.

Sex partisinin mottosu da, “Eğer bunlar son anlarımız olacaksa o anları niçin aşk yaparak geçirmeyelim?” şeklinde.

Dahası Ukrayna sosyal medyasında ihtimaller içinde etkinlikle ilgili oldukça sayıda görsel (meme) paylaşılmaya da başladı.

Sosyal medya kanallarında Kiev manzaralı Şiçekavitsiya Tepesi mekan olarak belirlendi.

Bu tepenin adı Kiev’in efsanevi kurucuları olan  Kyi, Shchek ve Hori kardeşlerden geliyor ki bu mekan her dönem mitolojik kimliği ile anıldı.

Feysbuk’ta doğan düşünce hızla ivme kazanmıştır ve detaylandırılmaya başlandı.

Hatta bazı kullanıcılar, kıyamet olsun ya da olmasın bunun hayata geçirilmesini önermeye başladı.

Şiçekavitsiya tepesi Google’da arama trendleri arasına dahi girdi.

Kimi kullanıcılar tepenin talebi karşılayamacak kadar minik bulunduğunu söylüyor. 

İlgi arttıkça Büyük Sex Partisi ekseninde espriler de yapılmaya başlandı.

Kimileri arabaların nereye park edilebileceğini, kimileri ise küçüklere kimin bakacağını tartışıyor.

Aşağıdaki Twitter içinde ne olduğu ise “hayaller ve gerçekler” sosyal medya kalıbı ile paylaşıldı. Fotoğrafa birlikte rol alan bildiri da manidar: “Nükleer bir çene kemiği ve ciddi fark”

Şiçekavitsiya’ya iyi mi ulaşılacağı da konuşulan başlıklardan biri. Mesafe sebebiyle partiyi kaçırabilecek olanlara da online canlı gösterim vaat ediliyor.

İlgi gören paylaşımlardan biri de meşhur çizer Oleksandr Grekhov’dan geldi. John Travolta’nın viral gif’ini uyarlayan çizer, “Şiçekavitsiya’ya geldiniz ve kimse yoktu” esprisini yapıyor.

Bazı işletmeler de sosyal medyada ses getiren etkinliğe yabancı kalmadı. Emlakçılar yakınlardaki evlerle ilgili ilanları paylaşırken, bazı sex shop’lar da Şiçekavitsiya’ya promosyon kodu ile indirim önerisi vaat ediyor.

Ülkenin büyük market zincirlerinden Silpo da akışa katılarak ihtimaller içinde katılımcıları yakındaki marketlerden haberdar ediyor.

Twitter paylaşımındaki bildiri şöyleki; “Eğer Kiev, Şiçekavitsiya’ya gelecekseniz, biz yakındayız. Yeterince yerimiz de var.”

Kıyamet temalı sex partisi planları Kiev sınırlarını da aştı. Odessa ve Lviv şeklinde kentlerde de paralel etkinlik fikirleri paylaşılıyor.

BBC’ye konuşan Anna isminde bir Kievli genç kız, “Ukraynalılar, çekince karşısında aşk ve sex üstüne plan icra eden bir fikir şekline haizdir.” diyor.

Anna bu planların konuşulmaya başlaması sonrası en büyük grup sex kanallarından birini kurdu ve 10 bin kullanıcı kanalına üye oldu.

Grupta bir saatte bin mesajın paylaşılmış olduğu oldu.

O yorumlardan birinde kullanıcı esprili bir halde, “Toplu sekssiz bir nükleer saldırıdansa, toplu seksli bir nükleer hücum” fikrini yazıyor.

“Her şey seksle ilişkilidir”

BBC Ukraynaca muhabiri Diana Kurişko tepeye çıktı.

Anna, paylaşımların Ukrayna halkının iyimserliğini ve dayanıklılığını gösterdiğini korumak için çaba sarfediyor. 

BBC’nin bu online hareket ile ilgili fikrini sordurulmuş olduğu psikoloji doktorası yapmış olan Marianna Kaliç de “İlk olarak her şey seksle, ikinci olarak da ölümle ilişkilidir” görüşünü paylaşıyor.

Tabip Kaliç de tıpkı Anna şeklinde, Şiçekavitsiya fenomeninin çaresiz kalınan durumlar karşısında bir koruma mekanizması örneği bulunduğunu dile getiriyor.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy