Ukrayna Savaşı: Rusya Herson’dan çekilmeyi tamamladığını açıkladı

ukrayna askerleri

Kaynak, Getty Images

11 Kasım 2022, 14:41 +03

Güncelleme 15 dakika ilkin

Rusya Müdafa Bakanlığı, Ukrayna’nın güneyindeki Herson bölgesinde, Dinyeper Nehri’nin batı yakasından çekilmeyi tamamladıklarını duyurdu.

Bakanlık, günlük brifinginde tüm Rus güçleri ve malzemelerinin, Dinyeper’in doğu yakasına taşındığını ve çekilmenin Türkiye saatiyle 05:00’te tamamlandığını bildirdi.

Ayrıca Herson’daki ana köprünün yıkıldığı haberleri geldi. Rus birlikleri Antonovski Köprüsünü birliklerini nehrin doğu yakasına geçirmek için kullanıyordu.

harita

Ancak Rusya Müdafa Bakanlığı’nın açıklamasında “Nehrin batı yakasında tek bir asker ya da tabanca bile kalmadı. Tüm Rus askerleri doğu yakasına geçti” denildi.

Bakanlık ek olarak çekilme esnasında herhangi bir personel ya da ekipman kaybı olmadığını ve köprüyü kendilerinin imha ettiğini belirtti. Sadece görgü tanıkları bazı Rus askerlerinin batı yakasında kaldığını ve karşıya geçmeye çalışırken Ukrayna güçlerinin saldırısına uğradıklarını bildirdi.

Rus Müdafa Bakanlığı ek olarak, nehrin doğu yakasında “müdafa hatları ve mevzileri” hazırlandığını söylemiş oldu. Moskova, bu şekilde birliklerini daha iyi ikmal etmeyi ve daha iyi müdafa yapmayı umuyor.

ukrayna bayrağı

Kaynak, Unian/Telegram

Başta Rusya’nın bölgeden çekilme planlarına şüpheyle yaklaşan Kiev yönetimi, son 48 saatte Rus güçlerinin çekilmiş olduğu onlarca kasaba ve yerleşimi geri aldı.

Herson kentindeki bölgesel yönetim binasında da Ukrayna bayrakları dalgalanmaya başladı.

BBC’nin teyit etmiş olduğu fotoğraflarda bir AB bayrağı da görülüyor.

Herson’da kontrolün kimde olduğu hemen hemen net deği, sadece insanoğlu sokaklara çıktı ve Ukrayna bayrağının çekilmesi, kentte artık bir Rus varlığının olmadığına işaret ediyor.

Çekilme, Rusya’nın dokuz aydır devam eden çatışmalardaki en büyük gerilemesi.

Sadece Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov Rusya’nın “hususi askeri operasyon” diye nitelediği işgaldeki amaçlarına ulaşmaya bağlı bulunduğunu söylemiş oldu ve Moskova’nın Herson’u hala “Rusya’nın bir parçası” olarak gördüğünü altını çizdi.

Rusya lideri Vladimir Putirn, 30 Eylül’de Herson ve Ukrayna’ya ilişik üç öteki bölgeyi ilhak etmişti. Batılı ülkeler ve BM Genel Kurulu’ndaki ülkelerin oldukca büyük bir kısmı ilhakı kınamış ve yasadışı duyuru etmişti.

Geri çekilmeden ilkin Rusya, kentteki binlerce sivili teknelerle tahliye etmiş, Ukrayna da zorla sınırdışı diye tanımladığı tahliyeleri kınamıştı.

Herson, Kiev’in tanımadığı bir referandum sonrası Rusya tarafınca ilhak edilen 4 bölgeden biriydi.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy