Ukrayna savaşı: Rusya, Herson kentinin ‘zor durumda olduğunu’ kabul etti

Çeçenistan ve Suriye’de de savaşmış General Surovikin, sivillere şiddet uygulamakla suçlanıyor

Kaynak, EPA

14 dakika ilkin

Rusya’nın Ukrayna’daki güçlerinin başına geçirilen General Sergey Surovikin, Ukrayna’nın güneyinde Rus işgali altında bulunan Herson kentinin ‘zor durumda bulunduğunu’ ve sivillerin tahliye edileceğini söylemiş oldu.

Surovikin “Rus ordusu tahliyenin güvenli bir halde geçmesini elde edecektir” dedi.

Rusya’nın bölgeye atadığı mahalli yönetici Kirill Stremousov da Ukrayna birliklerinin yakın gelecekte şehir merkezine saldırmaya başlayabileceğini söylemiş oldu.

Telegram üstünden bir bildiri gösteren Stremousov “Söylediklerimi ciddiye alın. Olabildiğince süratli bir tahliyeden bahsediyorum” dedi, bilhassa de Dinyeper Nehri’nin batısında yaşayanların risk altında bulunduğunu söylemiş oldu.

Herson, Moskova’nın Şubat’ta başlatmış olduğu saldırının arkasından ele geçirdiği ilk büyük kent olmuştu.

Herson kenti

Kaynak, AFP

Ukrayna birlikleri, Herson’ın şimal ve batısındaki toprakları birkaç haftadır yavaş yavaş ele geçiriyor.

General Surovikin de açıklamasında “Hususi operasyon bölgesinde durum gerilmiş” ifadelerini kullandı.

Ukrayna’nın bölgeye fazlaca sık roket saldırısı düzenlediğini belirten Surovikin, bir köprü ve barajın hasar gördüğünü, bu durumun besin, su ve elektrik dağıtımında aksaklıklara yol açtığını söylemiş oldu.

Rusya Parlamentosu’nda tahliye planlarını özetleyen Rusya Başbakan Yardımcısı Marat Hüsnüllin, tahliye edilecek kişilere Rusya’nın herhangi bir yerinde barınma imkanı verileceğini, arkalarında bırakmak zorunda kalmış olduğu beyaz eşyaların yerine yenisinin temin edilmesi için de şahıs başı 100 bin ruble (30 bin TL) aktarılacağını söylemiş oldu.

Herson’da cenk öncesi nüfus 300 bin civarındaydı.

Bugün ise bunun yarıya düşmüş olduğu tahmin ediliyor.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy