Uganda Devlet Başkanı Museveni, internette ‘yanlış ve kötü niyetli’ bilgi paylaşmayı suç sayan yasayı onayladı, muhalefet öfkeli

Yoweri Museveni

Kaynak, Getty Images

14 Ekim 2022, 14:37 +03

Güncelleme 14 Ekim 2022, 14:39 +03

Uganda Devlet Başkanı Yoweri Museveni, bazı çevrimiçi bilgi paylaşımlarını yasaklayan kontakt kanununu onayladı. Muhalefet yasanın ifade özgürlüğünü sınırlandıracağını söylüyor.

Nefret söylemi içeren, yanlış ve kötü niyetli olan detayları paylaşma ve göndermeyi suç sayan yasa parlamentodan Eylül’de geçmişti.

Yasa bununla beraber bilgisayar vasıtasıyla “başka biriyle alay etme, aşağılama, ufak düşürmeyi” de yasaklıyor, şahıs bilgilerinin izinsiz paylaşılması da suç olarak görülüyor.

Yasayı çiğneyenlere 10 yıla kadar hapis

Yasaya aykırı davrananlar hakkında 10 yıla kadar hapis ya da yüksek miktarlarda para cezası istenebilecek.

1986’dan bu yana devlet başkanı olan 78 yaşındaki Museveni, son zamanlarda, toplumsal medyada muhalif paylaşımları eleştiren konuşmalar yapıyordu.

Reuters’ın haberine bakılırsa, Allan Bariyo adlı bir bilişim hukukçusu bu yasanın elektronik ortamda bilgiye erişme hakkı ve ifade özgürlüğü için çekince oluşturduğunu söylemiş oldu.

Gene Reuters’ın ulaşmış olduğu dijital haklar baskı grubu Unwanted Witness, bu yasanın yoruma açık hükümler içerdiğini savundu.

Uganda’da daha ilkin de muhalif politikacıları ve hükümeti eleştirenleri durdurmaya yönelik suç düzenlemeleri yapılmıştı.

2021’de yazar Kakwenza Rukirabashaija, Twitter’dan Museveni ve oğlu Orgeneral Muhoozi Kainerugaba’yı eleştirdiği için gözaltına alınmıştı.

BBC İzleme Servisi’ne bakılırsa, muhalif bir milletvekili yasayı üst mahkemeye taşıyacağını deklare etti.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy