Twitter çok sayıda çalışanın istifa edeceği haberlerinin ardından gelecek haftaya kadar ofislerini kapattı

Twitter binası

Kaynak, Reuters

37 dakika ilkin

Twitter, çalışanlarına firmanın tüm ofis binalarının derhal uygulamaya konulmak suretiyle geçici olarak kapatılacağını söylemiş oldu.

BBC’nin görmüş olduğu bir mesajda, çalışanlara ofislerin 21 Kasım Pazartesi günü tekrardan açılacağı söylendi.

Çalışanlara bu kararın sebebi açıklanmadı.

Duyuru, toplumsal medya platformunun yeni sahibi Elon Musk’ın şirket çalışanlarına ”uzun saatler çok yoğun” emek harcama yada ayrılma çağrısı yapmasının ardından çok sayıda kişinin istifa ettiğine dair haberlerin arkasından geldi. 

Çalışanlara gönderilen ileti şu şekilde devam etti: “Lütfen firmanın gizli saklı bilgilerini toplumsal medyada, basınla yada başka bir yerde tartışmaktan kaçınarak şirket politikasına uymaya devam edin.”

Twitter, BBC’den gelen yorum talebine şimdiye kadar cevap vermedi.

Haberlere nazaran Musk, bu hafta Twitter çalışanlarına ”uzun saatler çok yoğun” emek harcama yada ayrılma çağrısı yapmıştı.

ABD merkezli Washington Post gazetesinin haberine nazaran, Musk çalışanlara gönderilmiş olduğu bir e-postada, çalışanların şirkette kalmak istiyorlarsa taahhüdü kabul etmeleri icap ettiğini söylemiş oldu.

Musk, Perşembe gününe kadar kabul etmeyenlere üç aylık tazminat verileceğini söylemiş oldu.

Bu ayın başlarında şirket, iş gücünün ortalama %50’sini azalttığını açıklamıştı.

Elon Musk

Kaynak, Reuters

Bugün Twitter’ın ofislerini geçici olarak kapattığı duyurusu, çok sayıda çalışanın Musk’ın yeni şartlarını kabul etmedikleri için istifa ettiğine dair haberler içinde geldi.

Yüzlerce çalışan, şirketten ayrıldıklarını göstermek için #LoveWhereYouWorked (Çalıştığın Yeri Sev) etiketini ve slm veren bir emojiyi kullanarak tweet atıyorlar.

LinkedIn sayfasında Twitter’da 2013’ten beri değişik üst düzey rollerde çalıştığını belirten Gillian E. Carroll, “Bugün Twitter’daki son günüm. Tüm kalbimle ve büyük bir minnettarlıkla ayrılıyorum” tweet’ini paylaştı.

İsminin gizli saklı kalmasını isteyen eski bir Twitter çalışanı BBC’ye şunları söylemiş oldu: “Bugün ortalıktaki toz duman dağıldığında muhtemelen 2.000’den azca insan duracak.”

Reuters, eski emek harcama dostlarıyla kontakt halinde olan kısa sürede ayrılan bir çalışan ve mevcut bir çalışanın, Musk’ın bazı üst düzey yöneticilerle onları kalmaya ikna etmek için buluştuğunu söylediklerini aktardı.

Çalışanları iş e-posta adresleri üstünden doğrulayan ve anonim olarak informasyon paylaşmalarına müsaade eden uygulama Blind’da meydana getirilen bir ankete, 180 kişinin %42’si “Çıkış seçeneğini kullanıyorum, özgürüm!” yanıtını verdi.

Iştirakçilerin dörtte biri kalmayı “gönülsüzce” seçtiklerini söylemiş oldu ve yalnızca %7’si kalmak için “evet”i tıkladı.

Musk, Twitter’ın kontrolünü ele geçirmeden ilkin firmanın ortalama 8.000 çalışanı vardı. Firmanın ek olarak, sözleşmeli binlerce çalışanı olduğu ve bu kişilerin çoğunun da işten çıkarıldığı bildirildi.

Başka bir şahıs, Musk’ın talep etmiş olduğu artan iş yükünü üstlenmeye hazır olmalarına karşın istifa ettiklerini söylemiş oldu.

“Esasen haftada 60-70 saat çalışırken, bizi e-posta yöntemiyle yalnızca ‘istisnai tweep’ler (Twitter’ı kullananlar) burada çalışmalı’ diye onlarca kere tehdit eden biri için çalışmak istemedim” dedi.

Dünyanın en varlıklı insanı, geçen ay firmayı 44 milyar dolarlık bir anlaşmayla satın aldıktan sonrasında Twitter’ın genel müdürü oldu.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy