Türkiye, Pandemide Kovid-19 Aşısı Üreten 9 Ülkeden Biri Oldu

Türkiye, Pandemide Kovid-19 Aşısı Üreten 9 Ülkeden Biri Oldu

 

Gönüllüler üzerindeki çalışmalar sonucunda etkin ve güvenilir olduğunun kanıtlanmasıyla “Acil Kullanım Onayı” verilen yerli Kovid-19 aşısı Turkovac ile aşı üreten 9 ülkeden biri olduk. TÜSEB koordinasyonunda Prof. Dr. Aykut Özdarendeli ve ekibi tarafından geliştirilip Dollvet Biyoteknoloji tarafından üretimi üstlenilen Turkovac’ın seri üretim aşamasına sadece 20 ayda geçilmiş oldu.

 

Pandeminin etkileri ve bitip bitmediği tüm dünyada tartışılırken, bu süreçten salgınla mücadele yetkinliklerini geliştiren ülkeler kazançlı çıktı. Bu ülkelerden olan Türkiye’de ilk vakanın görüldüğü 2020’nin Mart ayının ardından, salgının durdurulabilmesinin en etkili yolu olarak görülen Kovid-19 aşısının yerli olarak üretilmesi için çalışmalara hemen başlandı. Bu kapsamda Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) desteğiyle yürütülen aşı çalışmaları arasında en hızlı ilerleyeni, Erciyes Üniversitesince geliştirilen inaktif Kovid-19 aşısı oldu.

 

Geliştirme çalışmalarına Nisan 2020’de başlanan Turkovac’ın, Faz-1 aşamasına Kasım 2020’de, Faz-2 aşamasında da Şubat 2021’de geçildi. Her iki aşamada da olumlu veriler elde edilmesiyle Faz-3 çalışmasına geçilen aşının “hatırlatma dozu” olarak uygulandığı çalışmaya Ekim 2021’de başlandı. Gönüllüler üzerindeki çalışmalarda etkin ve güvenilir olduğu bilimsel verilerle kanıtlanan yerli aşı Turkovac’a Aralık 2021’de “Acil Kullanım Onayı” verildi.

Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sabri Göncü liderliğinde, biyoteknoloji alanında dünyadaki en iyi 20 tesisten biri olarak kabul edilen Dollvet Biyoteknoloji’nin Şanlıurfa üretim tesislerinde, Turkovac’ın seri üretimine başlandı. Yalnızca 20 ayda seri üretim aşamasına geçilen yerli koronavirüs aşısı ile Türkiye, Kovid-19 aşısı üreten 9 ülkeden biri oldu.

 

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy