‘Türkiye için sınırda risk büyüyor’

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye ve Irak’ın kuzeyine düzenlemiş olduğu Pençe Kılıç Hava Harekâtı’nın peşinden, önceki gün akşam saatlerinde Kilis Öncüpınar Sınır Kapısında konuşlu Polis Hususi Harekât yerleşkesine Tel Rıfat bölgesinden PKK/PYD terör örgütü tarafınca roketatarlı hücum düzenlendi. Dün de Kilis ve Gaziantep’e roket atıldı. Suriye’nin kuzeyinde konuşlu terör örgütü PKK/PYD’ye karşı sınırda güvenlikler artırıldı.

“NE YAPARSANIZ YAPIN…”

Suriye’nin kuzeyinden Türkiye’ye gelen saldırıları Cumhuriyet’e değerlendiren Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz, “Suriye’nin kuzeyindeki risk Türkiye için büyüyor. Bu bölgede ne yapmış olursanız yapın risk devam edecek” dedi. Yavuz şunları kaydetti: 

“BASTIRSANIZ DA ÇIKAR”

“Suriye devletini güçlendirip oraların sahibi kılmadan bu geçici yapı riskli olmaya devam edecek. Bastırırsınız, gene çıkar. Şu sebeple orada PYD, YPG, Özgür Suriye Ordusu, HTŞ benzer biçimde bir sürü devlet otoritesi tanımayan grup var. Bu gruplar burada olduğu sürece Türkiye’nin buradaki güvenlik ihtiyacı katbekat artacaktır.” 

“İŞBİRLİĞİ YAPILMALI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Yalnız hava harekâtıyla sınırı olan kalması söz mevzusu değil” sözlerini de değerlendiren Yavuz, “Bunlar hakikaten sahanın gereksinimleri olabilir fakat ‘palyatif tedbirlerdir’. Stratejik anlamda netice doğurmaz” ifadelerini kullandı. Yapılması gerekenin “Suriye devletiyle ortaklık” olduğuna dikkat çeken Yavuz, “Oradaki devleti güçlü hale getireceğiz. Uzun soluklu bir antak kalma yapacağız. Bu anlaşmada ordumuz orada kalmaya devam edecek. Suriye devleti toparlanıncaya kadar yerleştirebileceğimiz kadar sığınmacıyı ülkesine yerleştireceğiz. Başka çözümü yok, kimse kendini kandırmasın” açıklamasını yapmış oldu.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy