Togg: Bugün fabrikası açılacak otomobil markası hakkında neler biliniyor?

togg

Kaynak, Getty Images

49 dakika ilkin

Türkiye’de yerli ana para ile oluşturulan otomobil markası Togg’un üretileceği Bursa Gemlik’teki tesisin bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafınca açılması planlanıyor.

Üretilecek ilk otomobillerin gelecek yıl yollarda olması planlanıyor.

Vasıta fiyatlarında büyük bir artış yaşanırken piyasaya çıkacak Togg’un fiyatı da merak mevzusu. Fakat bu mevzuda hemen hemen resmi bir izahat yapılmadı.

20 Ekim’de fiyat ile alakalı bir soruya cevap veren Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank “Arkadaşlarımız ‘piyasaya, bu segmentteki SUV benzinli ve dizel araçlarla rekabet edebilecek bir fiyattan gireceğiz.’ diyorlar. Dolayısıyla vatandaşlar fiyatı merak ediyorlarsa şu an söz mevzusu segmetteki araçlara bakabilirler” dedi.

Varank elektrikli otomobillerde ÖTV’nin yüzde 10’lara kadar düşürüldüğünü de ekledi.

Anadolu Ajansı’na bakılırsa otomobilin özelliklerinin şu şekilde olması planlanıyor:

  • Şarj süresi: Süratli şarj istasyonuyla 30 dakikada yüzde 80
  • Menzil: Pakete bakılırsa 300 yada 500 km.
  • Güç: 200 yada 400 beygir
  • Hızlanma: 0-100 km/s pakete bakılırsa 7,6 yada 4,8 saniye

Vasıta 4G ve 5G üstünden devamlı olarak internete bağlı olacak.

Ajansa bakılırsa 2023’te piyasaya çıkacak model C segmentinde bir SUV olacak. İlk yıl için üretim hedefi 17-18 bin arası olarak açıklandı.

İlerleyen yıllarda B segmentinde SUV ve C segmentinde MPV üretimiyle beraber 2030’a kadar 1 milyon vasıta üretilmesi hedefleniyor.

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Varank, ilk araçların minimum yüzde 51 yerlilik oranıyla piyasaya çıkacağını, 2025’te ise bu oranın yüzde 65’i aşacağını söylemiş oldu.

Motoru yerlileştirmek için girişim

Varank aracın motorunun yurt dışından geleceğini fakat bunu da yerlileştirmek için çalışılacağını ekledi:i

“Otomotiv endüstrisi asla hata kabul etmeyen bir alan. Doğrulanmış, güvenliği ispatlanmış ürünler kullanma mecburiyetiniz var. Otomobili duyuru ettikten sonrasında bir motor geliştirmeye başlasanız o motoru bu otomobile takmak için lüzumlu sertifikasyon ve kontrol süreçlerinin bitirilmesi seneler almış olduğu için bu kolay bir yerlileştirme hamlesi değil.”

Togg’un tarihçesi

Devrin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’nin kendi otomobil markasına ihtiyacı bulunduğunu söylemesinin peşinden Togg 2018’de Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell, Sıkıntılı Tüm ortaklık ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin ortaklığında kuruldu.

Adının açılımı ise Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu.

2021’de Kök Grubu ana para artırımına katılmayarak hisselerini öteki ortaklara devretti. Böylece Togg’un ortaklık yapısı şu şekilde oldu:

togg

Togg’un logosu da Aralık 2021’de tanıtıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ağustos 2022’de Togg’un prototip aracının kontrol sürüşünü yapmış oldu.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy