TMMOB Maden Mühendisleri Odası’ndan Amasra faciasına ilişkin çarpıcı iddia: ‘150 işçi nerede?’

Komisyonda sunum icra eden Öztürk, kazanın meydana geldiği TTK’ye bağlı Amasra’daki madende “kadrolu 503 yeraltı işçisinin göründüğünü” belirtti.

Öztürk, “Bunlardan 82 işçi o gün düzen edildi. 82 işçi değil de o gün 100 de olabilirdi, 120 de olabilirdi. 3 vardiya bunu 100 kişiden hesaplarsak 300 şahıs, hatta birazcık da buna ilave yaparsak 350 şahıs. 150 kişilik bir işçinin nereye düzen edildiğinin, bu konuların da araştırılması gerekiyor. Birileri tarafınca kollandı mı ya da kollanmadı mı? Bunu bilemiyoruz. Biz burada ‘Herhangi bir işçi açığı yok’ benzer biçimde bir yaklaşımla karşı karşıya kalıyoruz” tespitinde bulunmuş oldu. 

(Çağlar Öztürk)

AKP’DEN ANINDA ‘İTİRAZ!’

Öztürk’ün bu sözleri, komisyonda tansiyonu yükseltti. AKP’li İlyas Şeker, “Sanki kazanın evvelinde yapılacağı biliniyormuş benzer biçimde ciddi bir itham var” dedi. Öztürk, “Hayır, itham yok. Acaba istirahatli miydi, raporlu muydu, izinde miydi? Doğrusu bunun araştırılıp ortaya konulmasını istiyoruz” karşılığını verdi.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy