Suriye açıklarında batan botta en az 34 göçmen hayatını kaybetti

Göçmen teknesi

Kaynak, Getty Images

23 Eylül 2022

Güncelleme 23 Eylül 2022

Lübnan’dan yola çıkmış olduğu belirlenen ve Suriye açıklarında ilerleyen bir botun batması üstüne ölen göçmenlerin sayısı 80’e yaklaştı.

Suriyeli yetkililer, Tartus kenti açıklarında batan bottan kurtulanlar için arama kurtarma çalışmalarına devam ettiklerini belirtiyor.

Ölenler içinde evlatların da olduğu ifade ediliyor.

Yetkililer, arama kurtarma çalışmalarının oldukça kapsamlı bulunduğunu, tüm Suriye sahilinde yürütüldüğünü söylüyor.

Suriye Sıhhat Bakanlığı’ndan meydana getirilen açıklamaya gore, şimdiye dek kurtarılan 20 kişinin tedavileri Tartus kentindeki hastanede sürüyor.

Yetkililer, kurtulan göçmenlerin anlattıklarına dayanarak göçmen botunda 120 ile 150 içinde kişinin seyahat yaptığını, botun Lübnan’ın liman kenti Trablus civarlarındaki Minyeh’den yola çıktığını söylemiş oldu.

Botta bulunan göçmenlerin Avrupa’ya gitmek isteyen Lübnanlı, Suriyeli ve Filistinliler oldukları düşünülüyor.

Suriye’nin Akdeniz kıyısında yer edinen Tartus şehri, Trablus’un ortalama 50 kilometre kuzeyinde.

2011’de süregelen Suriye iç savaşından kaçan ortalama 1,5 milyon Suriyeli göçmen, Lübnan’da yaşıyor.

Birleşmiş Milletler Sığınmacılar Yüksek Komiserliği’ne gore ülkede 14 binden fazla da değişik ülkelerden gelen göçmenler var. Bunların çoğunu Filistinli sığınmacılar oluşturuyor.

Lübnan son yıllarda ciddi bir ekonomik krizle karşı karşıya. Son dönemde Covid-19 salgını, 2020’de Beyrut limanındaki patlama ve bankacılık kriziyle iyice artan ve ciddi bir boyut kazanan ekonomik kriz sebebiyle halkın yüzde 80’inden fazlası temel besin maddeleri ve ilaç bulmakta zorlanıyor.

Bu durum ülkedeki göçmenler için daha da büyük zorluklara yol açıyor. Göçmenlerin bir çok Avrupa’ya geçmeye çalışırken Akdeniz’de son dönemde ölümler arttı.

Bu ayın başlangıcında Lübnan’dan Avrupa’ya göçmenleri taşıyan bir bot Türkiye açıklarında batmış ve içinde evlatların da olduğu altı şahıs hayatını kaybetmişti. 73 şahıs de sahil güvenlik birimleri tarafınca kurtarılmıştı.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy