Son Dakika… Necip Hablemitoğlu’na suikast davasında yeni gelişme

Ankara Cumhuriyet Savcısı Zafer Ergün’ün yürüttüğü akademisyen Necip Hablemitoğlu‘nun 18 Aralık 2002’de evinin önünde uğramış olduğu silahlı saldırıyla ilgili soruşturma tamamlandı.

Ankara 36. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ile teşkilat yöneticilerinden Mustafa Özcan, Aydın Köstem ve Enver Altaylı, Hablemitoğlu’nu tasarlayarak öldürmeye azmettirmekle suçlandı.

İddianamede, firari emekli Albay Levent Göktaş, emekli yüzbaşı Ahmet Tarkan Mumcuoğlu ve emekli binbaşı Fikret Emek‘in Hablemitoğlu’nu “tasarlayarak öldürdükleri” açıklandı.

Bu kapsamda söz mevzusu sanıkların “ağırlaştırılmış müebbet hapis” cezasına çarptırılması talep edilen iddianamede, ek olarak Göktaş’ın “teşkilat oluşturmak” suçundan 8 yıla, Mumcuoğlu ve Emek’in ise “kabahat örgütüne üyelik“ten 4 yıla kadar cezalandırılmaları istendi.

Eski yüzbaşı Nuri Gökhan Bozkır ile FETÖ firarisi Serhat Ilıcak‘ın da “tasarlayarak kasten öldürmeye yardım” suçundan 20 yıla kadar hapsi istenen iddianamede, Bozkır’ın “kabahat örgütüne üyelik“ten 4 yıla kadar daha hapisle cezalandırılması talep edildi. 

İddianamede, Mehmet Narin’in “kabahat örgütüne üye olmak“tan 4 yıla kadar hapis istenirken 9 şahıs için takipsizlik sonucu verildi.

SUİKASTIN ÜZERİNDEN 20 YIL GEÇTİ

Akademisyen Necip Hablemitoğlu’nun dikkatleri üstüne çekmesine yol açan çıkışı FETÖ’nün sözde “cemaat” olarak bilinmiş olduğu yıllarda bu yapıya yönelik tespitleriydi. “Gülen cemaati“nin devlet içine sızarak tehlikeli sonuç kadroları tuttuğuna dikkati çeken Hablemitoğlu, “Köstebek” adlı kitabında “Gülen cemaati“nin silahlı teşkilat halini almaya başladığı tespitini yaparak yapıyı “Fetullahçılar” olarak tanımladı.

Örgütün hedefi haline gelen Hablemitoğlu,18 Aralık 2002’de evinin önünde başından vurularak öldürüldü.

Üstünden seneler geçmesine karşın faili bilinmeyen kalan Hablemitoğlu dosyası, 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminden kısa bir süre ilkin tekrardan raftan indirildi. Suikasta ilişkin detaylar tekrardan incelendi, erişilen bilgiler, cinayetin FETÖ tarafınca işlenmiş olabileceği şüphesini bununla beraber getirdi.

BOZKIR, TÜRKİYE’YE GETİRİLDİ

Soruşturmayı genişleten savcılık, o dönem Ukrayna’da bulunan şüpheli eski asker Nuri Gökhan Bozkır hakkında kırmızı bülten çıkardı. MİT tarafınca 27 Ocak 2022’de Türkiye’ye getirilen Bozkır, 8 Şubat’ta “kabahat örgütü üyeliği” ve “tasarlayarak öldürme” suçlarından tutuklandı.

Şüphelinin beyanları doğrultusunda, 8 Haziran 2022’de emekli albay Levent Göktaş, emekli binbaşı Fikret Emek, suikastın tetikçisi olduğu iddia edilen emekli yüzbaşı Ahmet Tarkan Mumcuoğlu’nun aralarında bulunmuş olduğu 9 şahıs hakkında gözaltı sonucu verildi.

Aralarında Emek ve Mumcuoğlu’nun da bulunmuş olduğu 4 şahıs tutuklandı, öteki 4 şüpheli ise adli kontrolle özgür bırakıldı, adresinde bulunamayan Göktaş’ın firar etmiş olduğu belirlendi.

Soruşturma kapsamında tutuklanan bir öteki şüpheli ise daha ilkin “FETÖ üyeliği” ve “casusluk” suçlarından 23 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılan eski istihbaratçı Enver Altaylı oldu.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy