Son dakika: Göztepe – Altay maçındaki olaylara ilişkin 19 şüpheliye tutuklama kararı

İzmir’de Göztepe ile Altay arasındaki maçta çıkan vakalar sebebiyle gözaltına alınan şüphelilerin savcılıktaki işlemleri sürüyor. İfadelerini alan savcı, işaret fişeğini atan F.E’yi ‘kasten öldürmeye girişim’ suçundan, 18 şüpheliyi ise ‘kasten öldürmeye teşebbüse iştirak’ suçundan tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk etti.

Mahkemede şüphelilerden Furkan Ersanlı, Dinçer Demir, Kahraman Erdemir, Efe Yeşilova, Hüseyin Çelikdemir, Muhammet Emre Karaca, Anıl Gügercin, Hakan Keçiyatağı, Mert Yiyit, Serkan Holar, Uygar Kurt, Egehan Eygi, Anıl Bayır, Şakir Perçin, Özgür Tayyare, Umut Taş, Turgay Gülmez, Gökçen Atacan Aksoy ve Eren Karaca tutuklanarak cezaevine gönderildi. U.M.K, F.Ö, Y.A, N.A.D. ve F.E. ise adli denetim şartıyla özgür bırakıldı.

?SAVCILIKTA İFADE VERDİLER 

Göztepe ile Altay içinde oynanan karşılaşmada çıkan vakalarla ilgili yürütülen soruşturmada gözaltına alınan 28 şüpheli, emniyetteki işlemlerin arkasından adliyeye sevk edildi. Dosyayı inceleyen Cumhuriyet Savcısı Ayhan Yılmaz, 19 şüpheliyi tutuklanma, 5 şüpheliyi ise adli denetim şartı ile özgür bırakılması amacıyla nöbetçi Barış Ceza Hakimliği’ne sevk etti. 4 şüpheli ise savcılık ifadesinin arkasından özgür bırakıldı. 

Cumhuriyet Savcısı Ayhan Yılmaz, sevk yazısında D.D. ve K.E.’nin maçtan bigün ilkin statta taraftarlara dağıtılmak amacıyla bulundurulması ve kullanılması ruhsata doğal olan ve patlayıcı yanıcı madde olarak değerlendirilen sis bombası, meşale, işaret fişeği ve torpilleri temin etmek amacıyla emek verme yaptıkları açıklandı. D.D.’nin söz mevzusu malzemeleri çırağı olan U.M.K.’ya para vererek teslim aldırdıklarına vurgu yapılmış oldu. Vakadan bigün ilkin oluşturulan WhatsApp grubunda şüphelilerin maçta yapacakları fiil üstüne iş kısmı yaptıklarının altı çizildi. Maç günü D.D.’nin, E.Y., H.Ç.D. ve M.E.K. vasıtasıyla yanıcı patlayıcı malzemeleri A.G.’nin evine yakın olan bir parkta çanta içinde teslim ettikleri de sevk yazısında açıklandı.

AMBULANS GÖREVLİLERİ ÇANTALARI ÇÖP KUTUSUNA SAKLAMIŞ 

Savcı Yılmaz’ın sevk yazısında, ambulans görevlileri A.G. ve H.K.’nın, ‘binlerce kişinin futbol seyretmek, eğlenmek, hoşça zaman geçirmek’ amacıyla eşi, evlatları ve ailece bulunmuş olduğu stada patlayıcı ve yanıcı maddeleri, stada girişte arama ve güvenlik önlemlerini aşmak amacıyla ambulansa gizleyerek soktukları bilgisi de yer aldı. İki şüphelinin stada ambulansla soktukları yanıcı ve patlayıcı maddeleri saat 16.36’da izleyici tuvaletindeki çöp kutusuna sakladıkları, saat 16.40’da tuvaletten beraber ayrıldıklarına vurgu meydana getiren savcı, D.D., K.E., E.F., H.Ç.D., M.Y. ve F.E.’nin çöp kutusuna bırakılan sis bombası, meşale, maytap, torpil ve benzeri yanıcı ve patlayıcı maddeleri tuvaletten alarak tribündeki taraftarlara dağıttıklarını belirtti.  

KARGAŞA YARATMAK İÇİN SÜREKLİ YER DEĞİŞTİRMİŞLER 

Öte taraftan, S.H.’nin maçtan ilkin para vererek E.B.’nin iş yerinden satışı ruhsata ve izne doğal olarak olan satın almış olduğu bir tane işaret fişeğini stat haricinde maçtan ilkin Ç.K.’ya, Ç.K.’nın E.E.’ye, onun da A.B.’ye teslim etmiş olduğu açıklandı. A.B.’nin söz mevzusu fişeği taraftarların ‘itimat içinde stada gelip gitmelerini sağlamak amacıyla kendilerine tahsis edilen otobüse gizlediği, F.E.’nin otobüse gizlenen işaret fişeğini otobüsten alarak üstüne gizlediği sevk yazısında açıklandı.

Üstünde işaret fişeği bulunan F.E.’nin deplasman izleyici girişinde taraftarların aniden turnikelerin saldırı etmesini fırsat bilmiş olduğu, fişeği de elindeki pankarta saklamış olduğu, kendisini aramak isteyen güvenliği iterek stada giriş yaptığının altı çizildi. Zanlıların tribünde kendilerine ayrılan yerlerde oturmadıkları, devamlı yer değiştirdikleri ve tribünde kargaşa yaratıp tespite elverişsiz bir ortamın yapmaya çalışmış oldukları açıklandı.

EYLEME UYGUN ORTAM SAĞLANMIŞ

Maçın 19’uncu dakikasında Ş.P., Ö.U., Ü.T., T.G., G.A.A ve E.K.’nın kendilerine öteki şüpheliler tarafınca verilen meşale ve sis bombalarını yakarak tribünde göz gözü görmez bir ortam yarattıkları, F.Ö., Y.A., N.A.D. ve F.E.’nin öteki grupla beraber hareket edip ellerinde sis bombası ve meşale bulunmuş olduğu ve öteki şüphelilerin eylemlerini gerçekleştirmelerine uygun ortam ve kolaylık sağladıklarının da sevk yazısında ifade edildi. G.A.A., T.G. ve Ü.T.’nin kendilerine verilen maytapları yakarak Göztepe taraftarlarının bulunmuş olduğu tribüne hedef alarak fırlattıkları da açıklandı.

“İŞARET FİŞEĞİ HEDEF GÖZETİLEREK ATILMIŞ”

Maçın 22’nci dakikası oynanırken, öteki şüphelilerin maçtan ilkin ve maç esnasında birbiri ile irtibatlı ve anlaşmalı şekilde yarattıkları kargaşa ortamı ve meşale ile sis bombalarının çıkardığı duman sebebiyle kimsenin seçilemez olduğu düşünüldüğü anda F.E.’nin üstünde stada kaçak olarak soktuğu işaret fişeğini öteki şüphelilerin bilgili ve organize şekilde yarattığı kargaşa ortamının ve meşale ve sis bombalarının oluşturduğu dumanlı ortamdan yararlanarak Göztepe taraftarlarının bulunmuş olduğu tribüne doğru insanların yoğun olarak bulunmuş olduğu yeri hedef gözeterek ateşlediği, işaret fişeğinin Göztepe tribününde maçı izlemekte olan müşteki Mehmet Çakır’ın yüzüne isabet ederek yaraladığına da vurgu yapılmış oldu. Savcı Yılmaz, F.E.’nin öldürmeye elverişli ve satışı ruhsata doğal olarak olan işaret fişeği ile evvelde planlanmış ve iş kısmı yapılmış şekilde öteki şüphelilerin yardımı ve desteği sonucunda insanların yoğun olarak bulunmuş olduğu tribünü hedef alarak ateşleyip tribünde bulunan müşteki Mehmet Çakır’a isabet ettirerek üstüne atılı ‘kasten öldürmeye girişim’ suçunu işlediğine kanaat getirdi.

19 ŞÜPHELİ İÇİN TUTUKLAMA TALEBİ İSTENDİ

Savcı Yılmaz, ifadelerin arkasından işaret fişeğini atan Furkan Ersanlı’ı ‘kasten öldürmeye girişim’ suçundan, 18 kişiyi ise ‘kasten öldürmeye teşebbüse iştirak’ suçundan tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk etti. 5 şahıs hakkında ise adli denetim kararı verilmesini talep etti. 

19 ŞÜPHELİ TUTUKLANDI, 5 KİŞİ ADLİ KONTROL ŞARTIYLA SERBEST

Nöbetçi Barış Ceza Hakimliği, savcının talebi doğrultusunda Furkan Ersanlı, Dinçer Demir, Kahraman Erdemir, Efe Yeşilova, Hüseyin Çelikdemir, Muhammet Emre Karaca, Anıl Gügercin, Hakan Keçiyatağı, Mert Yiyit, Serkan Holar, Uygar Kurt, Egehan Eygi, Anıl Bayır, Şakir Perçin, Özgür Tayyare, Umut Taş, Turgay Gülmez, Gökçen Atacan Aksoy ve Eren Karaca’nın tutuklanmasına, U.M.K, F.Ö, Y.A, N.A.D. ve F.E. ise adli denetim şartıyla özgür bırakılmasına karar verdi.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy