Son dakika… CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu istifa edecek mi? Canlı yayında yanıtladı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, izlediği canlı yayında gazeteciler Uğur Dündar, Alişar Delek, İsmail Saymaz ve İpek Özbey’in sorularını yanıtlıyor.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları şöyle:

Şöyle başlayalım. Bir, sordun, vicdan azabı duyuyor musun? Bugüne kadar yaptığım işi, özveriyle yapmaya inandığım. Hiçbirinden pişman değilim. İkincisi, Türk siyasetinde önemli bir adım attık. Cumhuriyet Halk Partisi, demokrasiyi savunanlarla demokrasiyi savunanları bir araya getirdi. Siyasi tarihimizde bir ilk ama konuşmuyoruz, unutuldular. Ancak konuşulması gerekiyor.

“TÜM ANKET ŞİRKETLERİ KAZANAMAYACAĞIMIZI SÖYLEDİ”

İktidara geldiğimizde ne yapacağımızı oturup bir yıl çalıştık ve bir mutabakat zaptı hazırladık. Hayatın her alanında, ekonominin her alanında, sosyal hayatın her alanında neler yapacağımızı ortaya koyduk. Yeterince söyledik mi tartışılır. Ve öyle bir noktaya geldik ki toplumun her kesimiyle diyalog kurduk. Kat kat işçisinden sanayicisine kadar her şeyi anlatmaya çalıştık. Bu nedenle toplumsal kimlikleri aşıp toplumun tüm kesimlerini kucaklamaya çalıştık. Bunu biz mi yaptık? Yaptık. Ah, bu yeterli miydi? Bu tartışmalı ama önemli adımlar attığımızı rahatlıkla söyleyebilirim. Tabii ki kazanacağımızı düşündük. Sadece biz değil, hemen hemen her anket şirketi kazanacağımızı söyledi.

TOPLANTI NE ZAMAN OLACAK? HALA OLACAK MI?

Kongre yerel seçimlerden önce bir an önce yapılmalıdır. CHP genel başkanları için adaylık önce gelmiyor. Önceliğimiz ülkemiz, sonra partimiz. Ardından başkanlık geliyor. “Nerede kaybettik?” Bu sorunun cevaba ihtiyacı var, onu da değerlendirdik.

SEÇİM NEDEN KAYBOLDU?

Nerede kaybettik?’ Bu sorunun cevaba ihtiyacı var, onu da değerlendirdik. CHP kırsalda yeterli etkiyi gösteremedi. 1-2-3 sandıklarının kurulduğu yerlerde 3 milyonluk fark oluştu. Daha ileri gidebilir. Tüm şehir sakinleri demokrasiye oy verdi. Ortaya çıkan tabloyu ağır bir yenilgi olarak görmeyi doğru bulmuyorum.

CHP SEÇİM GÜVENLİĞİ’nde bir zafiyet mi vardı?

Anketlerde CHP kadar bu seçime hazırlanan ikinci bir parti bulamazsınız. İttifak yaptığımız partiler dahil. Onlar da çalıştı ama liderliği aldık. 1,5 yıldır bununla uğraşıyoruz. Kayıtlar geldi. İlk turda sorunlar çıktı. Bilgisayar sisteminde modeller açısından bir uyumsuzluk vardı. Aksi takdirde, dakikalarımız var. İkinci turda tüm dakikaları aldık. Son seçimde Şanlıurfa’nın bazı ilçelerine girememiştik. Milletvekillerimizi sıfır oy aldığımız ve dayak yediğimiz yerlere gönderdik.

DETAYLAR YAKINDA GELİYOR…

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy