Siyasi kaos İngiliz basınında: ‘Truss uçurumun eşiğinde’

parlamento

Kaynak, PA Media

2 saat ilkin

İngiltere’de Başbakan Liz Truss’ın ekonomik vaatlerini terk etmesi ve maliye bakanını değiştirmesinin peşinden dün de içişleri bakanı çekilme etti ve hususi danışmanı da görevden alındı.

Bunlara ek olarak Avam Kamarası’ndaki kaya gazı oylaması öncesinde Tutucu Partili vekillerin, partinin disiplinden görevli yöneticisinin milletvekillerini oy vermeleri için tehlike arzettiğine dair açıklamaları ülkedeki siyasal kaosu derinleştirdi.

Gazeteler birinci sayfalarını dün yaşananlara ayırdı.

guardian

Guardian gazetesi İçişleri Bakanı Suella Braverman’ın çekilme mektubunda yer edinen, Truss’ı eleştiren ifadeleri öne çıkardı. Gazete “Braverman’s sürpriz salvosu Truss’ı uçurumun eşiğine getirdi” manşetine yer verdi.

Gazeteye bakılırsa hükümet çökme riskiyle karşı karşıya.

Bu yıl Boris Johnson’ın da bakanlarının art arda çekilme etmeye başladığını ve bir süre sonrasında baskılara dayanamayan Johnson’ın çekilme etmek zorunda kaldığını hatırlatan Guardian, aynısının Liz Truss’ın da başına gelebileceğini, Braverman’ın istifasının ilk dalga olabileceğini belirtti.

telegraph

Daily Telegraph gazetesi ise bakanların hafta sonuna kadar Truss’ı indirme mevzusunda uzlaştığının düşünüldüğünü yazdı.

Telegraph’a bakılırsa Truss birkaç gün içinde devrilebilir.

Gazete, çekilme eden Bakan Braverman’ın mektubunda “ana vaatlerimizi terk ettik, seçmenlerimize verdiğimiz sözleri tutamadık” yazdığını aktardı.

i

i gazetesi ise “İngiltere hükümetinin kalbinde kaos” manşetiyle çıktı.

Dün yaşananları madde madde özetleyen gazete, Braverman’ın çekilme mektubundaki “Hata yapmamışız şeklinde hareket etmek, kimsenin yaptığımız hataları görmediğini düşünerek yola devam etmek ve her şeyin büyülü bir halde düzeleceğini ummak ciddi bir siyaset değildir” ifadelerini öne çıkardı.

i’a göreBraverman bugün bir çekilme hitabı meydana getirecek. Bu konuşmanın Truss’a daha çok zarar vermesi planlanıyor.

times

Times gazetesi de Truss’ı daha çok çalkantının beklediğini yazdı.

Gazeteye konuşan, Kabine’deki Truss’a sadık bakanlardan biri, Truss’ın başbakanlığının artık bittiğini söylemiş oldu.

“Parlamento’daki kargaşa bardağı taşıran son damla oldu. Bu noktadan sonrasında geri dönüş olanaksız.”

Gazete, daha geniş bir kitleden destek almak isteyen Truss’ın, başbakanlık yarışındaki rakibi Rishi Sunak’ın destekçilerinden Grant Shapps’ı İçişleri Bakanlığı’na atadığını, Shapps’ın Truss’ı en sert eleştiren Tutucu vekillerden bulunduğunu yazdı.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy