Shell tahminleri de aşarak kârını iki kattan fazla artırdı

Shell tankeri

Kaynak, Getty Images

27 Ekim 2022

Enerji şirketi Shell artan naturel gaz ve petrol fiyatlarının da etkisiyle Temmuz ve Eylül arasındaki üç aylık dönemde tüm tahminleri geride bırakarak kârını iki mislinden fazla artırdı.

İngiliz-Hollanda ortaklığındaki enerji devi, senenin üçüncü çeyreğinde kârının 9,5 milyar dolara ulaştığını deklare etti.

Kâr artışında senenin ikinci çeyreğine kıyasla bir yavaşlama görülse de, Shell, geçen senenin aynı dönemindeki 4,2 milyar dolara gore kârlarınnı iki mislinden fazla artırmış oldu.

Ukrayna’nın işgali peşinden bir oldukça ülke Rus enerjisine bağımlılığını azaltma yönüne gidince piyasalarda petrol ve naturel gaz tutarları hızla terfi etti.

Nisan ve Haziran ayları içinde; doğrusu senenin ikinci çeyreğinde petrolün varili 120 dolara kadar tırmanırken Shell de 11,4 milyar dolarla üstün dereceli kâr elde ettiğini açıklamıştı.

Daha sonrasında enerji tutarları bir miktar düştü fakat halen yüksek bir düzeyde seyrediyor.

2022 yılının başından bu yana doğrusu; senenin ilk üç çeyreğinde Shell 30 milyar dolar kâr etti.

Bu 2021 yılının ilk 9 ayıyla kıyaslandığında iki mislinden fazla bir artış anlamına geliyor.

Shell bu şekilde üstün dereceli kârlar elde ederken İngiltere’de elektrik ve gaz faturaları da hızla artıyor.

Hükümet Şimal Denizi’nde etkinlik gösteren enerji şirketlerine Temmuz ayında parlamentonun da onayıyla bir defalık bir yüzde 25 vergi koyduysa da bu yalnız İngiltere’de elde ettikleri karları kapsıyor.

Oysa bir çok petrol ve naturel gaz şirketi kârlarının oldukça büyük bir kısmını İngiltere dışından elde ediyor.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy