Sgk Yapılandırma Nasıl Yapılır

Sgk Yapılandırma Nasıl Yapılır

Sgk Yapılandırma,Borç yapılandırma müracaatları devam ediyor. 2 milyondan fazla yurttaşın müracaatta bulunduğu süreçte harekâtlar e-devlet aracılığı ile bitirilirken öte yandan KYK öğrenim kredisi, SGK prim ve vergi borcu gibi borçlarını ödemekte eforluk sürükleyen yurttaşlara yine bir fırsat doğmuş oldu. Bu noktada “KYK, SGK, Vergi borcu yapılandırma müracaatı nasıl yapılır, koşulları nelerdir, ne zaman bitiyor?” biçimindeki sualler de cevap aramaya başladı.

1- SGK YAPILANDIRMA HANGİ BORÇLARI KAPSIYOR?

Sgk Yapılandırma:Nisan ayı ve evveli yarıyıllara ait netleşmiş sigorta primleri, Genel Sağlık Sigortası GSS primleri, işsizlik sigortası primleri, Bağ-Kur’luların dondurulan hizmet vakitlerinin ihyası halinde doğan alacaklar, isteğe bağlı ve topluluk sigorta primlerine ait borçlar yapılandırılacak.

2- MÜRACAATLAR NASIL, NEREYE YAPILIR?

Patronlar e-sigorta kanalıyla, bizzat veya posta yoluyla sosyal güvenlik merkezlerine, Bağ-Kur sigortalıları ve primlerini kendileri ödeyenler e-devlet üzerinden, bizzat veya posta yoluyla rastgele bir sosyal güvenlik merkezine müracaat etebilir. Genel Sağlık Sigortası borçlarının yapılandırılması için müracaat koşulu yok.Bağkur yapılandırma nasıl yapılır yazımızada göz atabilirsiniz.

3- YAPILANDIRMANIN AVANTAJLARI NELER?

Sgk Yapılandırma:Müddetinde ödenen alacaklara kanunun yayımlanma tarihinden sonra gecikme cezası ve zammı uygulanmayacak. Yapılandırmadan evvel tatbik edilen hacizler, yapılacak ödemeler nispetinde kaldırılacak. Borçlardan dolayı icra takibi ve haciz harekâtları yapılmayacak. İki taksitin müddetinde ‘borcu yoktur’ yazısı alınabilecek. Belediyelerin yapılandırılan borçları 120 denk taksitle ödenebilecek.

4- YAPILANDIRMA HANGİ GİDİŞATLARDA BOZULUR?

SGK primleri,Taksitlerden ilk ikisinin müddetinde ödenmemesi, bir takvim senesinde ikiden fazla taksitin ödenmemesi, yetersiz ödenmesi vaziyetinde yapılandırma bozulacak. Taksitli ödemelerde 10 liraya kadar yetersiz ödemeler yapılandırmayı bozmayacak. Yapılandırmanın bozulması halinde, borçlular ödedikleri taksit meblağı kadar yapılandırma kararlarından faydalanabilecek.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy