Sendika hakkı için kararlı mücadele!

Kocaeli Çayırova’da faaliyet gösteren DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş sendikasına üye MKS Trafo işçileri, 2012 yılından bu yana sendikal haklarının tanınması ve toplu sözleşme hakkının tanınması için mücadele ediyor.

2012 yılında Birleşik Metal-İş sendikasında örgütlenen ve sendika olmak için mücadele eden MKS Trafo işçileri, uzun süren izin sürecinde işveren baskısı nedeniyle Özçelik-İş sendikasına üye olmak zorunda kaldıklarını söylediler.

Birleşik Metal-İş Sendikası’nın 2022’nin son aylarında nihai yetkiyi almasının ardından işçiler Özçelik-İş Sendikası’ndan ayrılarak Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye oldular. Söz konusu durumun ardından 30 işçi işten çıkarıldı. İşten çıkarmaların ardından greve giden işçiler, bir haftadır fabrika önünde grevlerini sürdürüyor. Birleşik Metal-İş Sendikası Başkanı Adnan Serdaroğlu Yargılamaya ilişkin Cumhuriyet’e değerlendirmelerde bulundu.

“SÜRECİ UZATMAK İÇİN HER YOLU DENEDİLER”

MKS Trafo’da sendikal faaliyetlerin uzun yıllardır engellendiğini kaydeden, SerdaroğluMKS, uzun süredir organizasyonel sorunlar yaşayan bir iş yeridir. 2011 yılında ilk örgütlenme çalışmalarımıza orada başladık. Çoğunluğa ulaşmış olsak da süreç çeşitli itirazlarla 5-6 yıl sürdü. Ancak bu süre zarfında işyerinde hiçbir üye kalmamıştır. Mahkeme lehimize karar vermesine rağmen, prosedür nedeniyle yetkimizi kaybettik. Ardından 2017 yılında işçilerin bize yönelmesiyle yeni bir örgütlenme süreci başladı. Çoğunluğu tekrar garanti altına almak için bir organizasyon düzenledik. Ancak işveren tarafı, süreci uzatmak için yetkisiz mahkemeye başvurdu. Ancak yargı süreci yaklaşık 5 yıl devam etti. Serdaroğlu, “Yaklaşık 5 yıllık bir sürenin ardından Hak-İş’e bağlı Özçelik-İş Sendikasını fabrikaya davet ettiler, üyelerimizi baskı ve tehditlerle istifaya zorladılar, Özçelik-İş Sendikası İş’e üye yaptılar ve bir sendika kurdular. taşeron firma. Sendikanın kesinleşmiş yetkisinin bulunmadığı yerlerde Özçelik-İş sendikası, bu üyelerden üyelik aidatı kesilmemesi gerektiği halde, zorla işe aldığı bu işçilerden aidat adı altında ücret kesintisi yapmıştır.dedi.

‘İNANÇ YOK’

İşverenin sendikanın yetkisini tanımadığını vurgulayan, Serdaroğluİşverenin hukuksuzluğu kapsamında birçok dava açtık. Greve başladığımız günden bugüne kadar işçiler arasında herhangi bir yıldırma olmadı. Kötü çalışma koşullarına, düşük ücret politikasına ve sendikasızlığa karşı işçilerin mücadelesi kararlılıkla devam ediyor. Bu mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğizdedi.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy