‘Sarı metal’ sistematik risklere güvence sağlıyor

Fed’in şahin para politikası ile baskılanan altın, yatırımcılar için güvenli liman imajını karumaya devam ediyor. Sarı metale karşı bilhassa kurumsal yatırımcıların ilgisi azalsa da ekonomistler sıkı para politikalarının uygulanmış olduğu dönemlerde oluşabilecek sistemik risklere karşı altın tutulması tavsiyesinde bulunuyorlar. Ekonomim’deki  Evrim Minik’ün aktardığına nazaran, Ekonomistler yayınladıkları notta şu ifadeler içeriyor; “Bu tür para politikası sıkılaştırma dönemleri sonrasında çoğu zaman sistemik riskler yaşanır. Altın ve İsviçre Frangı tutmak, portföy oynaklığını dengelemeye destek olabilir.” Fransız müessese altın tavsiye etmesine karşın tutarları için oldukca iyimser tahminler vermedi. Gelecek senenin son çeyreği için ons başına 1.650 dolar öngören banka 2025’e kadar 1.900 dolar bekliyor.

AŞAĞI YÖNLÜ HAREKET OLABİLİR

Credit Suisse, fiyatlara ilişkin değerlendirmesinde, altının 200 günlük hareketli averajı 1.801 doların altında baskı görmeye devam edeceğini belirtiyor. 55 günlük averaj 1.685 dolara geri dönülmesinin ise yeni bir aşağı yönlü hareketi tetikleyeceği ifade ediliyor.

ALTIN 1.620 DOLARI TEST EDİLEBİLİR

ANZ tarafınca meydana getirilen yorumda da şöyleki deniliyor:

“Fiyatların 1.800 dolar direncinin üstüne yerleşmesi, yükseliş eğilimini doğrulamak için oldukca mühim olacak. Sadece altın/dolar paritesinin bu direnci 2022 bitmeden kırmasının zor olacağını düşünüyoruz. Altının 1.700$ dolardan destek almasını bekliyoruz, sadece fiyatlar yakın vadede mühim bir destek seviyesi olan 1.620 doları kontrol edebilir.”

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy