Sahaflara elektronik ticaret hizmeti sunan siteler önce engellendi, sonra engel kaldırıldı

Sahafların, kitap, mecmua, gazete, efemera şeklinde birçok hobi ve kültür sanat ürünlerinin satışını elektronik ortamda yapabilmesine olanak elde eden ticaret platformları, ‘nadirkitap.com’ ve ‘kitantik.com’ sitelerine, önceki akşam mahkeme kararınca erişim engeli getirildi.

İlgili sitelerin toplumsal medya hesaplarında duyurulan karar, site kullanıcılarının ve sahafların tepkisini çekti. Şirket avukatlarının müracatları neticesinde, mahkemenin ‘sehven’ uygulanan sonucu tashih ederek, site geneline uygulanan erişim yasağını kaldırdığı bilgisi paylaşıldı. Kararın hukuki ve ekonomik boyutunu uzmanlarla konuştuk. 

‘DENKLEM TAMAMEN YANLIŞ’

Bilişim Hukuku Uzmanı Yaman Akdeniz, Hakkaniyet Bakanlığı’na ilişkin yayınların ilgili sitelerde ‘telif hakkı ihlali oluşturacak şekilde’ satışa sunulması nedeni öne sürülerek Ankara 10. Barış Ceza Hakimliği’ne meydana getirilen başvurunun, 5651 sayılı Kanun’un 9. maddesine atıfla ‘kişilik hakkı ihlali’ kararıyla erişim engeli getirilmesini eleştirdi.  Akdeniz, “Bu, başlı başına sorunlu bir karardır. Telif hakkı ihlali gerekçe gösterilen bir talepte, ‘kişilik hakları ihlali’ kararıyla erişim engeli uygulanması denklemin tamamen yanlış bulunduğunun göstergesi. Sehven verilmiş bir karar denilmesi, kararın hukuka aykırı bulunduğunu değiştirmiyor. Eğer, Hakkaniyet Bakanlığı belli yayınlarda mesele görüyorsa, o yayınların yer almış olduğu sayfalar hakkında bir talepte bulunmalıydı. Bir gösterim, ilgili yayıncının web sitesi üstünden, parasız bir halde elektronik belge olarak sunuluyor olabilir. Bir başka sitede basılı olarak satılması ciddi bir mesele teşkil etmez. Mesele telif hakları meselesiyse, telif hakları üstünden çözülmelidir. Söz mevzusu talep, bir kamu kurumu tarafınca oluşturulduğu için ilgili sitelerle iletişime geçilmeliydi.” ifadelerini kullandı.

Yaman Akdeniz

‘TAZMİNAT DAVASI AÇMA HAKKI VAR’

Telif hakkı ihlalinde yalnızca ürün satışının yapıldığı bağlantılara erişim engeli getirilebileceğini, tüm site yönünden erişim engelleme sonucu verilemeyeceğini vurgulayan İstanbul Barosu Bilişim Hukuku Komisyonu Başkanı Fehmi Ünsal Özmestik, “Türk Milleti adına kabul eden bağımsız mahkemenin kararını sehven verdiğini ve tüm site yönünden verilen erişim engelleme kararını kaldırdığını açıklamasının peşinden, sitenin kapalı kalmış olduğu süre süresince uğramış olduğu zarar için tazminat davası açma hakkı bulunur. Mahkemeler, temel hakları sınırlandıran bir erişim engelleme sonucunda ince eleyip sık dokunmalı. Yapılması ihtiyaç duyulan, telif hakkı ihlali teşkil eden içeriğin bulunmuş olduğu sayfanın şu demek oluyor ki URL adresinin erişime engellenmesidir. Tüm alan adının erişime engellenmesi değil. Bu tür vakalarda bir kişiyi tutuklamaya karar verilirken yapılması gerektiği şeklinde hassasiyetle yaklaşılmalıdır. Ortada yalnızca maddi zarar değil, saygınlık kaybı da bulunmaktadır. Hatalar, mahkemelerin ya da barış ceza hakimliklerinin yoğunluklarından da kaynaklanabiliyor. Bilhassa barış ceza hakimlikleri tarafınca verilen erişim engelleme kararlarına gene bir sonraki Barış Ceza Hakimliği’ne itiraz edilebiliyor. Doğrusu, tek hakimli bir mahkemeye itiraz edilebiliyor. Üst mahkemeye itiraz yolu yok. Dolayısıyla, emsal olarak tanımlanacak kararların da önü kapatılıyor. Bugün, bu sitelerin başına gelen yarın başka dijital platformların başına gelebilir. Bu sebeple, erişim engellemesi kararlarında izlenen sistemin değiştirilmesi gerekiyor ” diye konuştu.

‘TOPYEKUN KARAR VERİLMESİ HATALI’

Elektronik ticaret ve sahaflık meselelerinin tam olarak algı edilemediğine değinen Sahaflar Derneği Başkanı Umut Nar, “Milyonlarca ürünün satılmış olduğu bir sitede, platformun tüm verileri denetim etmesi mümkün değil. Bu sebeple bir sorunla karşılaşıldığında, siteye topyekûn engelleme talebinde bulunmak yerine, site yönetiminin bilgilendirilmesi gerekirdi. Hakkaniyet Bakanlığı’nın parasız dağıttığı bir kitabın, satışa sunulmasıyla başlamış olan meselenin sitenin tamamına uygulanan bir erişim engeliyle sonuçlanmasını doğru bulmuyorum. Biz sahafız ve yasal problemi olan yayınlar haricinde birçok ürünü satabiliriz. Bir noktada büyük kamu hizmeti veren bir meslek grubuyuz. Baskısı olmayan yayınlara aracılığımızla ulaşılabiliyor. Dolayısıyla dün verilen bu karar, bizim hizmet vermemize de engel oldu” dedi.

Umut Nar

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy