Rusya’nın kirli bomba iddialarının ardından BM, Ukrayna’da nükleer denetim yapacak

Ukrayna

Kaynak, Reuters

17 dakika ilkin

Internasyonal Atom Enerjisi Ajansı (IAEA), Ukrayna hükümetinin talebi üstüne Ukrayna’daki iki bölgenin “izinsiz nükleer faaliyetler” açısından denetleneceğini deklare etti.

Ukrayna’nın daveti, Rusya’nın Ukrayna’daki iki tesisin kirli bomba üretiminde kullanıldığı yönündeki iddialarına cevap olarak geldi.

Hangi iki noktanın denetleneceği açıklanmadı sadece IAEA Genel Direktörü Rafael Grossi, IAEA’nın “bir ay ilkin bu yerlerden birini teftiş ettiğini ve orada izinsiz hiçbir nükleer etkinlik yada araç-gereç bulunmadığını” söylemiş oldu.

Rusya devletine ilişkin haber ajansı RIA Novosti, Ukrayna’da kirli bomba üretimi için Dnipropetrovsk bölgesindeki Doğu Mineral Zenginleştirme Tesisi ve Kiev’deki Nükleer Araştırma Enstitüsü olmak suretiyle iki noktanın kullanıldığını yazmıştı.

Moskova’nın BM Güvenlik Konseyi’nin Salı günü yapacağı görüşmede iddiayı tekrarlaması planlanıyor.

Konseyin Rusya temsilcisi Vassily Nebenzia, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e yazdığı mektupta, ülkesinin “Kiev rejimi tarafınca kirli bomba kullanılmasını nükleer terör eylemi olarak göreceğini” belirtti.

Nebenzia mektubunda, “Müdafa Bakanlığımız bu provokasyonun Batılı ülkelerin desteğiyle gerçekleştirilebileceği bilgisini almıştır” dedi.

Moskova’nın iddiaları Ukrayna ve Batılı müttefikleri tarafınca reddedildi.

ABD, İngiltere ve Fransa dışişleri bakanları Pazartesi günü yaptıkları ortak açıklamada, iddiaları “açıkça yanlış” olarak nitelendirdiler ve iddiaların gerilimi tırmandırmaya yönelik olabileceği yönünde uyarıda bulundular.

Zelenskiy: ‘Rusya aslına bakarsanız bu hazırlığı yapmıştır’

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimyr Zelenskiy, Rusya’nın kendi hücum planlarının açık işaretleri olarak bu iddiaları ortaya attığını söylemiş oldu.

Pazartesi günü Kiev’den yapmış olduğu konuşmada Zelenskiy, “Rusya Ukrayna’nın bir hazırlık içinde bulunduğunu iddia ettiğinde bunun bir anlamı vardır: Rusya aslına bakarsanız bu hazırlığı yapmıştır” dedi.

Batılı haber alma yetkilileriyse Rusya’nın kirli bomba ya da öteki nükleer cihazları kullanmak yönünde hiçbir hazırlığı olmadığını vurguluyor.

Rusya’nın iddiaları Ukrayna kuvvetlerinin güneydeki Herson bölgesinde ilerlemeye devam etmesinin ardından geldi.

Kiev güçleri Ağustos ayında bölgede bir karşı hücum başlatmış ve yavaş yavaş bölgesel başkent Herson kentine doğru ilerlemişti.

Kirli bombalar, geleneksel patlayıcıların yanı sıra radyoaktif araç-gereç içeriyor. Geleneksel patlayıcısı infilak ettiğinde havaya uranyum benzer biçimde radyoaktif maddeler saçıyor.

Nükleer bombalarda kullanılan yüksek derecede rafine radyoaktif malzemeye gerek duyulmuyor.

Bunun yerine hastanelerden, nükleer santrallerden yada araştırma laboratuvarlarından elde edilmiş radyoaktif malzemeler kullanabiliyor. 

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy