Rusya Güvenlik Konseyi Üyesi Medvedev: Ukrayna işgali kutsal bir savaş

Rusya'nın eski Devlet Başkanı Dmitri Medvedev

Kaynak, Getty Images

27 dakika ilkin

Rusya Güvenlik Konseyi Üyesi Dmitri Medvedev, Ukrayna işgalinin “şeytana karşı yürütülen kutsal bir savaş” bulunduğunu ve Moskova’nın tüm düşmanlarını “sonsuz ateşlerin içine sürebileceğini” söylemiş oldu.

2008-2012 yılları aralığında Rusya’nın Devlet Başkanlığı görevini de üstlenmiş Medvedev, 4 Kasım Rusya Ulusal Birlik Günü için bugün konuşma yapmış oldu.

Medvedev, Ukraynalıları “deli Nazi uyuşturucu bağımlıları” olarak vasıflandırdı ve Ukrayna’ya destek veren Batılı ülkelerin “çenelerinden salyalar akacak kadar yozlaşmış bulunduğunu” söylemiş oldu.

Ukrayna ve Batılı ülkeler ise onlarca defa kez Ukrayna’nın faşistler tarafınca yönetildiğine dair iddiaları yalan olduğunu beyan etti.

Rusya liderleri, Rus ordusunun Ukrayna’da yaşamış olduğu kayıpların peşinden fazlaca daha sık bir şekilde yaşanmış olan çatışmayı dini ifadeler kullanarak anlatmaya başladı.

Savaşın başlangıcından bu yana Medvedev’in de söylemleri giderek şiddetlendi.

Bugün yapmış olduğu konuşmada eski devlet başkanı, “şeytanın silahının karmaşık yalanlar, Rusya’nın silahının ise gerçekler” bulunduğunu söylemiş oldu.

Reuters’ın aktardığına gore Medvedev, “İşte bu yüzden biz haklıyız. Bu yüzden zafer bizim olacak. Mutlu tatiller” diye sözlerine devam etti.

‘Görevimiz cehennimin en büyük hükümdarını durdurmak’

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin başlangıcı olan 24 Şubat’tan bu yana savaş bölgelerinde on binlerce şahıs yaşamını yitirdi.

Savaşın 1962 Küba Roket Krizi’nden bu yana Batı ile en büyük yüzleşmeyi tetiklediği ifade edildi.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, dünyada nükleer savaş riskinin o zamandan beri ilk kez bu kadar yükseldiğini söylemiş oldu.

Medvedev yapmış olduğu konuşmada, “Anavatanın görevinin Şeytan, Lucifer yada İblis, hangi adı kullanırsa kullansın cehennemin en büyük hükümdarını durdurmak” bulunduğunu söylemiş oldu.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy