Rusya: ABD sinyallerimizi dikkate almadı

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Rybakov, Rusya ile ABD içinde Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması (New START) çerçevesinde nükleer silahların denetlenmesi ile ilgili ikili istişare komisyonu toplantısının ertelenmesine dair gazetecilere açıklamalarda bulunmuş oldu.

Toplantıyı erteleme kararının Rusya tarafınca alındığını belirten Ryabkov, “Durum o şekilde bir halde gelişti ki başka seçeneğimiz kalmadı. Karar siyasal düzeyde alındı. ABD ile istişare komisyonunun programı üstünde anlaşamadık. Amerikalılar, New START kapsamında denetimlerin sürdürülmesi mevzusuna odaklandı. Bizim için ise başka konuların çözümü önceliklidir” dedi.

Rusya’nın bu konudaki pozisyonunu ve taleplerini onlarca kere açıkladıklarını söyleyen Ryabkov, “Amerikan meslektaşlarımızın bir tek sinyallerimizi kabul etme ve önceliklerimizi dikkate alma mevzusunda isteksizlik göstermekle kalmayıp, bununla beraber ters yönde hareket ettikleri bir durumla karşı karşıya kaldık” şeklinde konuştu.

Ryabkov, ABD’ye toplantının düzenlenmesi için yeni bir tarih teklif edeceklerini dile getirdi.

Dün Mısır’ın başkenti Kahire’de 29 Kasım-6 Aralık’ta yapılması planlanan New START çerçevesinde nükleer silahların denetlenmesi ile ilgili ikili istişare komisyonu toplantısının Rusya’nın isteğiyle iptal edilmiş olduğu bildirilmişti.

NEW START ANLAŞMASI

ABD’nin Sovyetler Birliği ile 1991’de, Rusya Federasyonu ile 1993’te imzaladığı Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşmalarının (START 1 ve START 2) devamı olan “New START” anlaşması, Washington ve Moskova içinde yürürlükteki son nükleer antak kalma olma hususi durumunu taşıyor.

Antak kalma, uzun menzilli nükleer tabanca başlıklarına ve füzelere engelleme getiriyor. 5 Şubat 2011’de yürürlüğe giren 10 senelik anlaşmanın süresi 5 Şubat 2021’de sonlanmış oluyordu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, anlaşmayı 5 yıllığına uzatma kararını 29 Ocak 2021’de imzalamıştı. ABD yönetimi de anlaşmayı uzatma kararını 5 Şubat 2021’de bildirmişti. 

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy