Rus füzesinin Polonya’ya düştüğü iddialarının ardından Polonya ve Macaristan’da olağanüstü güvenlik toplantıları

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak olağanüstü toplantıya giderken

Kaynak, EPA

15 Kasım 2022, 22:49 +03

Güncelleme 10 dakika ilkin

Rusya’nın bugün Ukrayna’ya düzenlemiş olduğu yoğun roket saldırıları esnasında iki roketin Polonya sınırını geçerek iki kişiyi öldürmüş olduğu iddiaları üstüne Polonya ve Macaristan’da olağanüstü güvenlik toplantıları düzenleniyor.

İddialar hakkında BBC’ye konuşan Polonya Başbakanlığı’ndan bir kaynak “Ortalıkta bir informasyon kaosu var, hiçbir şeyi doğrulamamız yada yalanlamamız mümkün değil” dedi.

İddialar ilk olarak Polonya basınında yer aldı.

Reuters’ın aktardığına bakılırsa Polonya’daki itfaiye yetkilileri de, sınır bölgesindeki yerleşim yeri olan Przewodów’da bir patlama sonucu iki kişinin öldüğünü aktardı fakat patlamanın sebebi bildirilmedi.

Bu haberlerin ardından Associated Press, adını açıklamak istemeyen üst düzey bir ABD danışma görevlisine dayandırdığı haberinde iki roketin sınırı geçerek Polonya’ya düştüğünü yazdı.

Bununla beraber haber tüm dünya tarafınca yakın olarak takip edilmeye başlandı.

Polonya bir NATO ve AB ülkesi olması sebebiyle, Rusya’nın buraya yapacağı bir hücum, NATO’nun 5. maddesini tetikleme ihtimali taşıyor.

Öte taraftan doğrulansa bile, roketlerin yanlışlıkla bölgeye düştüğü yada Ukrayna hava müdafa sistemleri tarafınca vurulduktan sonrasında düştükleri anlaşılırsa bu, NATO topraklarına düzenlenmiş bir hücum olarak nitelenmeyebilir.

Hemen hemen doğrulanmamış bu iddiaların ardından ABD Müdafa Bakanlığı Basın Sekreteri General Patrick S. Ryder “Basındaki haberleri takip ediyoruz. Elimizde bu haberleri doğrulayabileceğimiz bir informasyon yok fakat bu tarz şeyleri ciddiye alıp inceliyoruz. Bir informasyon edinince bunu sizinle de paylaşacağız” açıklamasında bulunmuş oldu.

Reuters, Macaristan’daki olağanüstü güvenlik toplantısı öncesinde Macar Müdafa Bakanlığı ile NATO Genel Sekreterliği’nin iletişime geçtiğini de aktardı.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy