Putin: Ukrayna’nın karşı saldırısı planlarımızı değiştirmeyecek

putin

Kaynak, Getty Images

5 saat ilkin

Rusya lideri Vladimir Putin, Ukrayna’nın son günlerdeki karşı saldırısıyla ilgili yapmış olduğu ilk yorumda, bu durumun Rusya’nın planlarını değiştirmeyeceğini söylemiş oldu.

Ukrayna Ordusu, Harkov bölgesinde son altı günde 8 bin kilometrekarelik alanı geri aldıklarını söylüyor.

Ancak Putin ise aceleleri olmadığını ve Ukrayna’nın Donbas bölgesindeki saldırılarının planlandığı benzer biçimde gittiğini söylemiş oldu.

Putin ek olarak, Rusya’nın tüm enerjisini konuşlandırmadığına dikkat çekti.

Putin, Özbekistan’daki Şangay İşbirliği Örgütü Zirvesi’nin arkasından yapmış olduğu açıklamada “Donbas bölgesindeki hücum operasyonlarımız durmuyor. Oldukca süratli olmasa da aşama kaydediyor sadece aşama aşama daha fazlaca bölgeyi ele geçiriyorlar” dedi.

Ukrayna’nın doğusundaki sanayi bölgesi Donbas Rus işgalinin odak noktası haline geldi ve Putin saldırının bölgerdeki Rusça konuşanları soykırımdan kurarmak için lüzumlu bulunduğunu söylüyor.

Putin açıklamasında ek olarak, Rus Ordusu’nun yalnız bir kısmının Ukrayna’da savaştığını söylemiş oldu ve Ukrayna atakları devam ederse “daha ciddi” bir karşılık vermekle tehdit etti.

Putin “Rus Ordusu’nun topyekûn savaşmadığını hatırlatırım. Yalnız ustalaşmış ordu savaşıyor” dedi.

Rusya şu ana dek Ukrayna’ya resmen cenk duyuru etmedi ve işgali “hususi askeri operasyon” diye tanımlıyor.

Ancak son günlerdeki kayıpların arkasından Kremlin yanlısı yorumcular daha fazlaca güç konuşlandırılması çağrısı yapmış oldu. Geçtiğimiz günlerde sızan, mahkumların hususi bir şirket için tabanca altına alındığını gösteren video da Rusya’nın savaşacak asker bulmakta zorlandığını gösteriyor.

Putin, Şubat’taki işgalin arkasından ülkesini pek terk etmedi. Bu hafta Semerkand’da düzenlenen Şanghay İşbirliği Örgütü zirvesine gitmesi, Batı tarafınca dışlanmasının arkasından Asya ülkeleriyle ilişkilerini geliştirme ihtiyacını gösteriyor.

Ancak burada da liderler, Putin’e işgal mevzusundaki endişelerini aktardı. Hindistan Başbakanı Narendra Modi Putin’e “Bugün savaşma zamanı değil” dedi.

Bir önceki gün de Putin, Çin Devlet Başkanı Şi Jinping’in işgali onaylamadığına işaret eden sözler söylemiş oldu ve “Sorularınızı ve kaygılarınızı anlıyoruz” dedi.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy