Polonya’dan AB’nin gazda tavan fiyat önerisine cevap

Polonya İklim ve Çevre Bakanı Anna Moskwa bugün Brüksel’de düzenlenecek Avrupa Birliği (AB) enerji bakanları toplantısı öncesinde AB Komisyonu’nun gazda tavan fiyat uygulaması getirilmesini önerisini “latife” olarak değerlendirdiklerini belirtti.

Moskwa, “Bu öneriye ciddiyetle yaklaşmak zor. Aylar öncesinden gaz için fiyat teklifi hazırlayan bir çok ülke de bugün aynı şeyi söyleyecektir. Ciddiye alınmayı bekliyoruz” dedi.

Komisyon’un daha ilkin üye ülkelerden gazda uygulanabilecek tavan fiyat mevzusunda ve yenilenebilir enerji alanında çözümler üretmesini istediğini kaydeden Moskwa, “Doğal Almanya bu çözüme karşı çıkıyor. AB Komisyonu bugün Avrupa ülkesi vatandaşlarının yanında mı duracak, yoksa Almanya ile gizliden müzakereler yürütmeye devam mı edecek bunun imtihanını verecek” şeklinde konuştu. 

Komisyon önerisinin son dakikada sunulduğunu ve bunların üye devletlerin sunmuş olduğu önerilerden tamamen değişik olduğuna dikkat çeken Moskwa, tavsiye edilen fiyatın piyasa fiyatlarının üstünde bulunduğunu ve bunun kabul edilemez bulunduğunu söylemiş oldu. Moskwa, “Bugün bu öneriye destek verecek biri olur mu bilmiyorum. Bu bir münakaşanın başlangıcı bile olması imkansız” dedi. 

AB Komisyonu geçtiğimiz salı günü gaz fiyatlarındaki ani ve aşırı artışı önleyecek geçici bir düzenleme yapılmasını teklif etmiş ve vadeli doğalgaz fiyatında megavat saat başına 275 Euro tavan fiyat önermişti. 

 

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy