Pakistan, Cammu Keşmir meselesinin çözümü için AB’den Keşmir Özel Temsilcisi atamasını istedi

Pakistan’ın Azad Cammu Keşmir Cumhurbaşkanı Sultan Mahmud Çaudri, Brüksel’de Internasyonal Keşmir Sulh Forumu tarafınca organize edilen etkinlikte, AB Parlamentosu, Belçika Senatosu ve Belçika Parlamentosu üyelerine seslendi.

Çaudri, burada yapmış olduğu açıklamada, Cammu Keşmir meselesinin barışçıl şekilde çözümü için AB’den “Keşmir Özel Temsilcisi” atamasını istedi.

Keşmir’in iki nükleer gücün karşı karşıya bulunmuş olduğu dünyanın en tehlikeli bölgesi bulunduğunu belirten Çaudri, AB’nin insan haklarına ve bu probleminin çözümüne mühim katkılar sunabileceğine işaret etti.

AB’nin Cammu Keşmir meselesinin çözülmesi, Cenup Asya’da sulh ve güvenliğin sağlanması için mühim rol oynayabileceğini dile getiren Çaudri, Hindistan’ın Keşmirlilere yönelik baskısını yoğunlaştırdığını ve bunun insan hakları ihlalleriyle sonuçlandığını altını çizdi.

Çaudri, Hindistan’ın Başbakan Narendra Modi ile ilgili BBC’nin belgeselini yasakladığını ve bunun “Modi’nin gerçek yüzünü tüm dünyaya gösterdiğini” kaydetti.

Hindistan’da hükümet, Başbakan Narendra Modi’nin Gujarat eyaleti başbakanı olduğu dönemde, bir çok Müslüman 1000’den fazla kişinin ölümüne neden olan olayların ele alındığı “Hindistan: Modi Sorusu” adlı belgeselin ilk bölümüyle ilgili tüm toplumsal medya içeriklerini engellemişti.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy