Oyuncu Köksal Engür yaşamını yitirdi

Birçok Türk dizisinde rol alan usta oyuncu Köksal Engür hayatını kaybetti.

Son olarak aynı dizide rol alan ünlü oyuncu Cengiz Bozkurt, Leyla ile Mecnun dizisindeki “Aksakallı Dede” rolüyle akıllara kazınan Engür’ün vefatını “Biz Varız” notuyla duyurdu. Köksal kardeşimizi kaybettik, başsağlığı diliyoruz.” Daha sonra Bozkurt, “Köksal Engür kardeşimizi böbrek yetmezliğine bağlı komplikasyonlar nedeniyle kaybettik. Cenaze duyurusunu yarın yapacağız. Başta ailesi olmak üzere tüm sevenlerine başsağlığı dileriz” dedi. Köksal’ın ölüm sebebini bir notla paylaştı.

Engür, Ankara Halkevi, 9. Etap, Ankara Duruşma Sahnesi, Çağdaş Sahne, Hodri Meydan Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu, Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu ve Küçük Sahne gibi birçok tiyatroda rol aldı.

Tiyatro ile sınırlı kalmayan oyuncu film ve dizilerde de rol almıştır. Birçok yapımda da seslendirme yapan Engür, Susam Sokağı’ndaki Budu karakterinin yanı sıra Hollywood yıldızları Robert de Niro, Al Pacino, Dustin Hoffman ve Robin Williams’ı, Red Kit çizgi filminde Red Kit’i ve SpongeBob SquareShort çizgi filminde Squitward’ı seslendirdi.

Afife Tiyatro Ödülleri’nde 1999 yılında “Yılın En İyi Erkek Oyuncusu” ve 2002 yılında “Yılın En Başarılı Müzikal veya Komedi Oyuncusu” seçilen sanatçı, 2005 yılında 16. Ankara Film Festivali’nde “Yardımcı Erkek Oyuncu” ödülünü aldı.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy