Orkun Kökçü’nün ret kararının ardından Hollanda Futbol Federasyonu Kasım ayındaki ‘OneLove’ kampanyasını iptal etti

bir saat ilkin

Yusuf Özkan, Lahey

Sparta Rotterdam'dan Adil Auassar

Kaynak, Getty Images

Hollanda Futbol Federasyonu (KNVB), Feyenoord kaptanı Orkun Kökü’nün gökkuşağı renkli kol bandı takmayı reddetmesi üstüne süregelen münakaşa sebebiyle, Kasım ayında yapılması planlanan “OneLove” (Aşk Birdir) kampanyasını iptal etti.

KNVB sözcüsü, Hollandalı kamu yayıncısı NOS’a, tartışmaların, kampanyayı hedefinden saptırması sebebiyle şimdilik bunun yapmama sonucu aldıklarını söylemiş oldu.

Hollanda Futbol Federasyonu öncülüğündeki OneLove kampanyası, her türlü ayrımcılığı hedef alıyor.

Kampanya kapsamında, 11 Ekim Cinsel Yönelimi Izahat Günü’ne destek amacıyla Hollanda 1. Ligi’nde (Eredivisie)  yer edinen yakınların kaptanları, geçen hafta sonu oynanan maçlara, gökkuşağı renkli kol bandı ile çıkma sonucu almıştı.

Feyenoord takımının kaptanı Orkun Kökçü, “dini gerekçelerle” bu kampanyaya katılmayacağını deklare etti ve gökkuşağı renkli kaptanlık bandını takmayı reddetti.

Bundan dolayı AZ ile oynanan maçta, Kökçü’nün yerine Feyenoord kaptanlık bandını takan isim Gernot Trauner oldu.

Kökçü’nün ardından Excelsior kaptanı Redouan El Yaakoubi de, gökkuşağı renkli kaptanlık pazubandını takmadı.

Yaşanmış olan tartışmalar üstüne Hollanda Futbol Federasyonu, Kasım ayı ortasında tekrardan yapılması planlanan OneLove eylemini iptal etti.

Federasyon, eylemi Katar’daki Dünya Kupası’nın son turunda, ayrımcılığa uğrayan kesimlere yönelik bir jest olarak planlanmıştı.

Federasyon sözcüsü, Hollandalı kamu yayıncısı NOS’a yapmış olduğu açıklamada, Kökçü’nün kararıyla süregelen tartışmaların, kampanyayı aslolan hedefinden saptırdığını söylemiş oldu.

Sözcü, bu yüzden şimdilik bu kampanyayı yapmama sonucu aldıklarını altını çizdi.

Eylül  ayından bu yana Norveç, İsveç, Danimarka, İngiltere, Galler, Belçika, Fransa, Almanya, İsviçre ve Hollanda ulusal liglerindeki çeşitli ekip kaptanları OneLove  kampanyasına destek veriyor.

KNVB, OneLove kampanyasının kesinlikle devam edeceğini deklare etti.

Federasyon, Katar’daki Dünya Kupası’nda Hollanda Ulusal Ekibi kaptanı Virgil van Dijk’ın OneLove yazılı kol bandı ile sahaya çakmasının kararlaştırıldığını, bunun için Dünya Futbol Federasyonları Birliği’nden (FIFA) onay beklendiğini bildirdi.

Federasyon sözcüsü, “Bunu duyurduk  sadece FIFA tarafınca da hemen hemen onaylanmadı. Herhangi bir problem beklemiyoruz” dedi.

KNVB, OneLove yazılı kol bantlarının gelecek yıl da Hollanda sahalarında takılmasını hedefliyor.

Federasyon, Mart ayında Internasyonal Irkçılık ve Ayrımcılıkla Savaşım Günü çevresinde yeni bir kampanya düzenlemeye  hazırlanıyor.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy