‘Önce çığlık geldi, bina yıkılınca kesildi…’

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen iki büyük depremde Adana’da 12 bina yıkıldı. Bu yapılardan biri olan ilk depremde yıkılan Zeray apartmanının B bloğunun enkazı altında onlarca kişi hayatını kaybetti. Apartman A ağır hasar gördü.

Zeray apartmanı A blok sakinleri hem evsiz kaldı hem de komşularını kaybetmenin acısını yaşadı. Yıkılan Blok B’nin enkazı arasında arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

‘KUM BASKILI KUM’

A Apartmanı’nın 7’nci katında 2 çocuğuyla birlikte yaşayan Ayşegül Akçadağ, deprem anında uyanık olduğunu söyledi. “Merdivenlerden aşağı yuvarlandım. Ayakkabımız bile yoktu. Dışarı çıkıp başımı kaldırdığımda öndeki bloğun orada olmadığını gördüm. Şok olmuştum. Arkadaşlarım, komşularım hepsi öldü. Bu bloğu yaparken sanırım sergileme amaçlı olduğu için çok fazla beton koymuş. Bir yandan da denizin kumları ayaklar altına alıyordu bizi. Sokakta kalıyoruz. Geceleri uyuyamıyorum çünkü o an aklımdan çıkmıyor” dedi.

‘DAİRE YOK OLDUĞUNDA YANIKLAR TÜKENİYOR’

7 yıldır Zeray apartmanında oturan Nilgün Demir, çok acı çektiklerini ve yaşadıklarına hala inanamadıklarını söyledi.

Demir, deprem anında 1’inci katta oturduğu için hızla dışarı çıkabildiğini anlattı. “Çıktığımız anda bir sonraki blok yıkıldı. Tanrı bizi izledi. Dışarı çıktığımda üzerim toz içindeydi. Ayaklarımız çıplaktı, şimşek çaktı. Komşularımız gözümüzün önünde öldü. Önce bir çığlık geldi. Apartman çökünce çığlıklar kesildi. Aileler kayboldu. Huzur içinde yatsın” dedi.

16 yıldır apartmanda oturan Nesrin Aslan gözyaşları içinde. “Kurtulduğumuz için mutlu olamayız. Komşularımız ve arkadaşlarımız öldü. Hangisini hatırlayacağımızı bilmiyoruz. Allah hepsine rahmet eylesin. Umarım hepsi cennete gider. Bloğumuz da ağır hasarlı. O da yok edilecek. o ifadeleri kullandı

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy