Naci Görür ‘Olasılık 70’lere çıktı’ dedi ve yapılması gerekenleri tek tek anlattı: ‘Uzatmaları oynuyor’

Türkiye, Kahramanmaraş’ta 9 saat arayla meydana gelen iki depremin ağır yıkımıyla boğuşurken, can kaybı artıyor. Yerbilimci Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, katıldığı TV100 programında dikkat çekici değerlendirmelerde bulundu. Görer, tahmin edilen İstanbul depremiyle ilgili “Artık fazla mesai yapıyoruz” dedi.

Görür’ün açıklamalarının başlıkları şöyle:

Türkiye’deki sismik rejim ve jeolojik yapı 13 milyon yıl önce başlamış ve milyonlarca yıl daha devam edecektir. Bu depremler 13 milyon yıldır devam ediyor ve devam edecek. Bu nitelikteki gerçeği ülkemizde değişmez bir gündem olarak görmeliyiz. Ne vatandaşlar ne de yöneticiler depremi gündeme getirmedi. Depremi konuşmamakla, hissetmemekle sorunun çözüleceğini sanıyorlar.

ÖRNEK GÖSTERİLMİŞTİR

Japonya, Amerika Birleşik Devletleri ve Meksika’da olduğu gibi depremlerin bize verdiği zararı azaltmak mümkün. Bu depremde bazı insanlar kaza sonucu hayatını kaybetmiş olsa da ülkemizde binlerce insan hayatını kaybetmiştir. Diğer ülkelerde afet gibi görülmeyen depremler bizler için afetler yaratıyor.

20 yılda tüm Türkiye’yi depreme dayanıklı hale getireceğiz. 20 yılda İstanbul’u depreme dayanıklı hale getirmeyi başaramadık. Çünkü irade yok. İnsanlarda, yöneticilerde, siyasetçilerde irade yok. Sanki şu an 99’larda yaşıyoruz. O sırada “herkes 99’un kilometre taşı, artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” diye bağırıyordu. Bak oldu, her şey eskisi gibi, aynı acılar, aynı sahneler, aynı konuşmalar…

NE YAPILACAĞINI AÇIKLADI

İstanbul’u depreme hazırlamak istiyorsak yapmamız gereken ilk şey stok yapmak. Bina çökmemeli veya insanları öldürmemeli. Bunlar bir ölçüde yapılmıştır. Hangi ilçelerde binaların riskli olduğu araştırması yapıldı. Yok edilmeli ve güçlendirilmelidirler.

“ARTIK EK SÜRE OYNAYACAĞIZ”

30 yıl içinde, 99’dan bu yana herhangi bir zamanda bir deprem olma olasılığı yüzde 62’dir — bu 23 yıl geçmiştir. Yüzde 62 şans, 70’lere yükseldi. Artık fazla mesai yapıyoruz. Bunun 15 yıllık bir emsali var.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy