Murat Ağırel’e ‘Kadına Şiddet Kanunu’ ile sansür! Kaya, skandalı Meclis’e taşıdı

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Sulh Pehlivan bugünkü yazısında, hakkında “ilaç ithalatında usulsüzlük yapmış olduğu”, “tabanca kullandığı”, “zorla senet imzalattırdığı” benzer biçimde suçlamalar bulunan eski AKP milletvekili Şükrü Ayalan‘ın, mahkemeye başvurarak Ağırel‘e karşı önlem sonucu aldırdığını yazdı.

Kamuoyunda tepki çeken olayın arkasından vaka Meclis gündemine taşındı. CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, mevzuya ilişkin Hakkaniyet Bakanı Bekir Bozdağ tarafınca yanıtlanması için TBMM Başkanlığına sual önergesi verdi.

‘2 AY BOYUNCA KONUŞMASI VE YAZMASI ENGELLENMİŞTİR’

Kaya önergede şu ifadeleri kullandı:

“Gazeteci Murat Ağırel yapmış olduğu haberlerle ilaç sektöründe yaşanmış olan yolsuzlukları kamuoyunun gündemine taşımıştır. Bu haberlerde eski AKP Milletvekili Şükrü Ayalan’a yönelik iddialara da yer vermiştir. Eski AKP Milletvekili Şükrü Ayalan’ın adı SGK Yurtdışı Sıhhat Hizmetleri Daire Başkanı Fatih Çırakoğlu’nun çekilme mektubunda ilaç ithalatında usulsüzlük yapmış olduğu, tabanca kullandığı, zorla senet imzalattırdığı suçlamalarıyla da yer almıştır.

Eski AKP Milletvekili Şükrü Ayalan, İstanbul 1. Aile Mahkemesi’ne başvurarak “6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Hanıma Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun” kapsamında, Gazeteci Murat Ağırel’in bu mevzu hakkında 2 ay süresince hitabı ve yazması engellenmiş; ek olarak da Ağırel’in kendisiyle iletişime geçmesine de yasak getirtmiştir.

Aynı gün kabul eden Mahkeme, ‘Şükrü Ayalan vekilinin beyanına gore aleyhine önlem talep edilen Murat Ağırel’in müvekkili hakkında aslı astarı olmayan iddia ve ithamlarını, gazeteci kimliğini kullanarak tekrarlama ihtimali yüksek olduğundan, bu itibarla 6284 Sayılı Kanunun 5/1-a-f maddesinde düzenlenen tedbirlerin talepte bulunan lehine uygulanmasının vakaya, usule ve yasanın amacına uygun olacağına karar verilmiştir‘ ifadelerine yer verilmiştir.

Gazeteci Murat Ağırel bu kurallara uymazsa, mahkeme kararıyla tutuklanacaktır. Toplumun sağlığını tehdit eden bir mevzuda, halkın haber alma ve informasyon edinme hakkının yasaklanması, kamuoyunda da büyük tepkiyle karşılanmıştır. Hakkaniyet Bakanı Bekir Bozdağ tarafınca yanıtlanması için TBMM Başkanlığına verdiğim sual önergesiyle mevzuyu Meclis gündemine taşıdım.”

BAKAN BOZDAĞ’A 3 ZOR SORU 

CHP’li Kaya’nın Hakkaniyet Bakanı Bekir Bozdağ’a sordurulmuş olduğu sorular şu şekilde:

“1. Gazeteci Murat Ağırel’in ilaç yolsuzluğu haberine ve iddialara ilişkin Bakanlığınızca bir soruşturma/araştırma başlatmış mıdır?

2. Gazeteci Murat Ağırel’e getirilen yasakla; gazetecinin haber verme, yorum yapma ve eleştirme özgürlüğü ihlal edilmiş midir? 

3. Gazeteci Murat Ağırel’e getirilen yasakla; halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı ihlal edilmiş midir?”

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy