Muğla itfaiye ekibi ‘sismik akustik cihaz’ ile 28 kişi kurtardı

Muğla Büyükşehir Belediyesi, merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan ve 10 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremin ilk gününden itibaren bölgeye arama kurtarma ekipleri gönderdi. Türkiye’de sınırlı sayıda kurumda bulunan Muğla Büyükşehir Belediyesi envanterinde bulunan hassas sismik akustik dinleme cihazı ile çok sayıda vatandaş enkaz altından sağ olarak çıkarıldı.

AFET MAĞDURLARINI NEFESLERİNDEN DE ALGILAYABİLİR

Hassas sismik akustik dinleme cihazı ile boşluk, çukur ve moloz yarıklarında mahsur kalan insanların ürettiği sinyaller görsel ve akustik olarak algılanabilmektedir. Sismik akustik cihaz, enkaz altındaki canlıların vurma, tırmalama, çarpma ve hatta nefes alma seslerini algılayabilir.

Öte yandan hassas sismik akustik cihaz, genişletilebilir kameraları sayesinde enkaz altından veri sağlayabiliyor. İzmir depreminden sonra enkaz altı görüntüleme cihazı ile sismik ve akustik dinleme cihazı Kahramanmaraş depreminde de aktif olarak kullanıldı.

Yoruma kapalı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy